13 maja 2022 r., w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie, odbyło się spotkanie z ppor. rez. dr. Ryszardem Stefaniakiem - członkiem częstochowskiego Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, autorem monografii, poświęconej mauzoleum ,,Matka i Serce Syna”, gdzie – zgodnie z nazwą – spoczywa matka Józefa Piłsudskiego oraz serce samego Marszałka.
Książka ppor. rez. dr. Ryszarda Stefaniaka „Matka i Serce Syna na wileńskiej Rossieˮ, to „opowieść o „prostym i skromnym grobowcu, na żołnierskim cmentarzu na Rossie, wzniesionym pod strażą licznych mogił poległych żołnierzy, grobowcu mówiącym zawsze o płomiennym Sercu Największego Człowieka, którego Polska w ciągu swego istnienia wydała, Sercu w którym najczulsza, najtkliwsza miłość miała swe siedlisko”. To również opowieść o Matce, do której należało Serce Syna. Matce, która Józefowi Piłsudskiemu, życie dała i która Go od dziecka uczyła wiary w Polskę, uczyła Go dumy rycerskiej, szlachetności i prawości.
Ze strony autora, książka ta, to wyraz „wdzięczności i miłości dla Bohaterskiego Wodza, który trudem i znojem Swego ofiarnego, Polsce niepodzielnie oddanego życia wskrzesił z martwych i na szczyty potęgi wyprowadził Niepodległe Państwo Polskie”. I warto, żeby każdy Polak odwiedzający Mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie, przypomniał sobie słowa wypowiedzianej w Katedrze św. Jana w Warszawie przysięgi: Na Twoje prochy i popioły, na ducha Twego, znaczonego stygmatem wielkości, ślubujemy, że: Miłować będziemy jako Ty miłowałeś Polskę, Ojczyznę naszą; Będziemy Jej służyli jako Ty służyłeś w trudach, w poświęceniu, w samozaparciu; Pracować będziemy w czystości intencji, siebie samych pozostawiając poza progami; Będziemy żywymi kamieniami budowy tego państwa, a cmentarzem – miłość wspólna i miłość Ojczyzny.
Ryszard Stefaniak, to doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historii, członek częstochowskiego Koła Związku Oficerów Rezerwy RP, honorowy członek Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, a także – nauczyciel historii i obecny zastępca prezydenta Częstochowy.
Napisał kilkanaście książek historycznych, niejednokrotnie z wątkami częstochowskimi. Są wśród nich „Generałowie Drugiej Rzeczypospolitej a Jasna Góra Zwycięstwa”, „Częstochowa i Jasna Góra a Józef Piłsudski i jego idee”, „Częstochowa wobec śmierci Józefa Piłsudskiego w latach 1935-1939ˮ, „Obchody Imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego w Polsce do 1939 roku” czy „Dziesięciolecie Zwycięskiego Odparcia Najazdu Rosji Sowieckiej 1920-1930ˮ – by wspomnieć tylko niektóre. Ryszard Stefaniak zajmował się też dziejami ruchu harcerskiego w Częstochowie i na ziemiach polskich – to zainteresowanie badawcze także przyniosło szereg publikacji.
Pisał też o postaciach Honorowych Obywateli Częstochowy (m.in. Ryszardzie Kaczorowskim czy Zygmuncie Rolacie); był też współautorem publikacji z obszaru pedagogiki. Ma za sobą udział w konferencjach naukowych wokół zagadnień historii współczesnej oraz szkolnictwa i wychowania. W ramach projektów edukacyjnych jest autorem publikacji poświęconych XX - wiecznym dziejom Częstochowy – m.in. międzywojniu, okresowi okupacji czy roli częstochowian w wysiłkach na rzecz odzyskania niepodległości.
AW