22 grudnia 2016 r., w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – w Domu Polonii w Warszawie, uroczyście podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Związkiem Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, a Instytutem Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego.
Porozumienie podpisali płk rez. Alfred Kabata – prezes Zarządu Głównego ZOR RP i Gniewomir Rokosz - Kuczyński – Dyrektor Generalny Instytutu Tradycji RP i Samorządu Terytorialnego. Podczas podpisywania porozumienia obecni byli również: Marcin Łada - wiceprezes ZG ZOR RP, kpt. w st. spocz. Janusz Zajączkowski - prezes Okręgu Mazowieckiego ZOR RP i członek ZG oraz 92 – letni kombatant Roman Kaczorowski.
Podpisanie porozumienia o współpracy odbyło się podczas święta odzyskania suwerenności przez Polskę, w 26 rocznicę powrotu ostatniego Prezydenta II RP do Ojczyzny i zakończenia misji Prezydentów RP na Emigracji w latach 1939 – 1990.
W podpisanym porozumieniu Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Instytut Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego określili, że będą współpracować ze sobą w celu:
1) Ochrony miejsc pamięci narodowej;
2) Popularyzowania w społeczeństwie, szczególnie wśród młodego pokolenia wartości patriotycznych;
3) Pozyskiwania społecznej akceptacji dla polityki obronnej państwa;
4) Współorganizowania uroczystości patriotyczno – religijnych.
5) Realizowania programów historyczno – edukacyjnych.
Instytut zobowiązał się do podejmowania działań zmierzających do realizacji niniejszego porozumienia, w szczególności do:
1) Popularyzowania i eksponowania tradycji oraz współczesnych osiągnięć Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej;
2) Organizowania spotkań i prelekcji członków Związku na temat tradycji orężnych Wojska Polskiego, działalności Związku i jego patrona – Marszałka Józefa Piłsudskiego;
3) Zapraszania przedstawicieli Związku do udziału w ważnych wydarzeniach oraz przedsięwzięciach Instytutu.
ZOR RP, w miarę posiadanych możliwości, zobowiązał się do:
1) Prowadzenia działań edukacyjno-wychowawczych służących kształtowaniu postaw patriotycznych młodzieży;
2) Wspierania realizowanych przez Instytut programów edukacyjnych propagujących wiedzę historyczną;
3) Wspierania organizowanych przez Instytut uroczystości patriotyczno – religijnych;
4) Zapraszania przedstawicieli Instytutu do udziału w ważnych wydarzeniach oraz przedsięwzięciach organizowanych przez Związek.
(k)
Foto: Marcin Łada