27 marca 2018 r. pod Patronatem Honorowym Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie otwarto uroczyście wystawę poświęconą działalności kobiet zaangażowanych w walkę o niepodległe państwo polskie. W otwarciu wystawy Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował Marcin Łada –wiceprezes ZG.
Na otwarcie wystawy przybyli: przedstawiciele MON z sekretarzem stanu Wojciech Skurkiewiczem, przedstawiciele placówek muzealnych, przybyło także wiele pań oficerów w mundurach. Jednym z elementów uroczystości był krótki koncert solistów Zespołu Reprezentacyjnego WP.
Przed rozpoczęciem uroczystości, wieńce pod pomnikiem gen. Marii Wittek, położonym na terenie muzeum, złożyli Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, dr Adam Buława.
Na początku spotkania Wojciech Skurkiewicz odczytał list, który skierował do zebranych Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. „Obecnie kobiety współtworzą Polskie Siły Zbrojne, służy w nich niemal 6 tysięcy żołnierzy-kobiet, a z każdym rokiem ich liczba wzrasta. Wojsko Polskie udostępniło im wszystkie sfery aktywności zawodowej oraz dało możliwości pełnego rozwoju. Dla żołnierzy-kobiet nie ma dziś w wojsku granic, ani w specjalności ani w szarży w stanowisku. Żołnierze–kobiety profesjonalnie i odpowiedzialnie realizują powierzone im zadania, ich siła i energia zasługiwały i zasługują na najwyższy szacunek… Minister podziękował Muzeum Wojska Polskiego oraz Radzie ds. kobiet w resorcie obrony narodowej za inicjatywę wystawy „My, kobiety-żołnierze”.
Celem wystawy jest ukazanie istotnego udziału kobiet w polskich powstaniach narodowych, w walkach o niepodległość Polski w czasie wojen światowych, a także we współczesnych międzynarodowych misjach pokojowych i stabilizacyjnych.
W trakcie wystawy zaprezentowano bogate zbiory, m.in. ubiór markietanki (wędrownej handlarki, podążającej za wojskiem) z okresu Księstwa Warszawskiego, mundur weteranki Powstania Styczniowego, sanitariuszki z Legionów Polskich, obrończyń Lwowa w latach 1918-1919 oraz obowiązujące obecnie kobiece mundury rodzajów sił zbrojnych. Nie brakuje także dokumentów oraz medali, orderów i odznak bohaterek, także tych współczesnych. Ekspozycję dopełniają materiały multimedialne, prezentujące archiwalne zbiory, przedstawiające sylwetki walczących kobiet wielu powstań i wojen, oraz współczesne materiały filmowe z aktualnych misji, w które zaangażowane jest Wojsko Polskie.
Dyrektor Adam Buława mówiąc o roli kobiet w historii wojskowości wspomniał starożytną Grecję, gdzie archetypem groźnego wroga były amazonki. Mówił również o innych niezwykłych postaciach kobiecych w historii świata m.in. o Joannie d’Arc, a także o kobietach żołnierzach, które zapisały się w historii Polski m.in. o Emilii Platter, Henryce Pustowójtównie adiutantce Mariana Langiewicza, o kobietach generałach: Marii Wittek, Elżbiecie Zawadzkiej czy bliskiej nam Danucie Siedzikównie- Ince.
Podczas uroczystości głos zabrała także Iwona Sobierajska Komisarz Wystawy, która przypomniała, że w tym roku obchodzimy 100-lecie utworzenia Ochotniczej Legii Kobiet, która powstała we Lwowie i była pierwszą w naszej historii, regularną formacją wojskową kobiet. Legia została rozwiązana w 1922 r., ale panie w niej działające m.in: Maria Wittek, Aleksandra Zagórska, Wanda Gers pracowały dalej w Przysposobieniu Wojskowym Kobiet i dobrze zasłużyły się Polsce. Iwona Sobierajska wspomniała także o paniach, które są mniej znane społeczeństwu, nie zostały bowiem opisane tak jak Emilia Platter przez poetów, a zostały odznaczone krzyżami Virtuti Militari. Pierwszą z takich osób była Joanna Żubrowa, odznaczona w 1812 r. Książę Józef Poniatowski był początkowo przeciwny uhonorowaniu jej (jako kobiety) tym niezwykłym wyróżnieniem. Chciał ją nagrodzić gratyfikacją finansową, której dama stanowczo odmówiła. Dobrze, że przypomina się tak wielkie postacie…
Wystawę otworzyła Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Agata Kornhauser- Duda. -Bardzo się cieszę, że MWP zorganizowało tę ekspozycję. Temat wojskowej służby kobiet jest rzadko poruszany w sferze publicznej, a zasługuje na uwagę i refleksję. Wiele kobiet służy we wszystkich rodzajach sił zbrojnych dla tego z czystym sumieniem można powiedzieć, że ich udział w obronności kraju jest znaczący. Kobiety wnoszą do wojska wiele cech i umiejętności dzięki którym, wspaniale sprawdzają się w wojsku… Za Pań ofiarność i poświęcenie należą się wyrazy największego szacunku i podziękowania, myślę że ta wystawa będzie takim podziękowaniem dla Pań. Wystawa organizowana jest w 100-lecie Niepodległości Polski. Współczesne kobiety żołnierze kontynuują wspaniałe tradycje swoich wielkich poprzedniczek- powiedziała Pani Prezydentowa.
Polecamy tę wystawę wszystkim miłośnikom historii Polski. Warto ją zobaczyć.
M.Ł.