17 i 23 lutego 2018 r. przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w spotkaniach artystyczno-historycznych zorganizowanych przez Muzeum Katyńskie w Warszawie.
17 lutego 2018 r. Muzeum Katyńskie w Warszawie zorganizowało spektakl pt.: „Wit Stwosz” powstały w wyniku cyklu żoliborskich spotkań „Piwnicy poetyckiej”. Spektakl opracowany na podstawie poematu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego został rekomendowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Fundację Solidarności Dziennikarskiej.
23 lutego 2018 r. Muzeum Katyńskie było współorganizatorem premiery filmu pt. „Nie pamiętam” dotyczącego zbrodni katyńskiej.
W obu tych artystyczno-historycznych spotkaniach ZOR RP reprezentowali: Marcin Łada – wiceprezes ZG i chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński.
Spektakl „Wit Stwosz” traktował o powołaniu człowieka, którego życie wypełnia praca dla wyższych wartości. Poemat Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego wpisuje się doskonale w 100-lecie Niepodległości Polski, swoim ponadczasowym przekazem głęboko zapada w pamięć. Warto wiedzieć, że dzieło Wita Stwosza- Ołtarz Mariacki liczy dziś ponad 500 lat, a Gałczyński obecny był przy tym, gdy ołtarz sprowadzono do Krakowa z Norynbergi w 1946 r., po tym, jak został w czasie wojny zrabowany przez Niemców. Poeta mógł z bliska oglądać figury ołtarza i przypatrywać się pracom konserwatorskim prowadzonym pod kierunkiem prof. Karola Estreichera, stąd w jego poemacie znajdziemy ich wyjątkowo realistyczny opis.
Treść poematu w sposób niezwykłe sugestywny przedstawili artyści: Anna Bojarska i Marek Urbański, w spektaklu uczestniczyła także młodzież z Teatru Punkt. Słowa uzupełniała niezwykła muzyka Marii Pomianowskiej, która grała m.in. na zrekonstruowanych przez siebie staropolskich instrumentach strunowych: na suce biłgorajskiej i fideli płockiej. Ten wyjątkowy wieczór zakończyło spotkanie z córką poety- Kirą Gałczyńską, która przybliżając historię życia ojca, wspomniała, że Konstanty Ildefons Gałczyński był jednym z pierwszych więźniów Kozielska. Brak stopnia oficerskiego (był szeregowcem) uratował mu życie, Rosjanie zwolnili go z niewoli. Na zakończenie spotkania Kira Gałczyńska podpisywała swoją książkę pt. „Nie gaście lampy przy drzwiach”. Spektakl objął patronatem, honorowym burmistrz warszawskiej dzielnicy Żoliborz- Krzysztof Bugla.
23 lutego 2018 r. Muzeum Katyńskie razem z Instytutem Pamięci Narodowej było współorganizatorem premiery filmu pt. „Nie pamiętam”, która miała miejsce w warszawskim kinie Luna. To dzieło filmowe było efektem ekranizacji spektaklu pt. „Wywózki, łagry, Katyń” granego na deskach Teatru Oratorium oraz w murach Muzeum Katyńskiego. Scenariusz filmu napisali: Danuta Nagórna i Jarosław Witaszczyk, którzy grali w filmie również główne role. Film reżyserował Mirosław Mamczur, producentem wiodącym został Instytut Pamięci Narodowej, zaś wykonawczym – Varsovia Art. Ekranizacja sztuki jest efektem pracy wielu osób, w tym pracowników Oddziału i Instytutu Pamięci Narodowej. Film opowiada o zbrodni katyńskiej, o Ofiarach i katach, o przeżyciach obywateli II RP deportowanych i zesłanych do Gułagu. Jak powiedział Jarosław Witaszczyk: jest próbą „utrwalenia tego, co ulotne, zatrzymania w czasie uczuć i emocji”. Film pełni rolę edukacyjną, zawiera skondensowaną wiedzę o zbrodni katyńskiej, naszym zdaniem powinien być wyświetlany obowiązkowo dla młodzieży szkolnej. Projekcja filmu była poprzedzona dyskusją, w której udział wzięli: dr Ewa Kowalska – kierownik Muzeum Katyńskiego, Adam Hlebowicz (moderator) – dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN oraz dr Witold Wasilewski (Archiwum IPN), specjalizujący się w tematyce Zbrodni Katyńskiej.
Tematyka dotycząca zbrodni katyńskiej jest stale obecna w działaniach ZOR RP. W tym roku będziemy współorganizatorami wielu uroczystości w Polsce. m.in. uroczystości katyńskie odbędą się 15 kwietnia 2018 r. w: Nowym Dworze Mazowieckim (gdzie posadzony będzie 10 Dąb Pamięci), w Starych Babicach, a także w Okręgach Lubelskim, Małopolskim, Śląskim i Łódzkim. Pamięć o naszych bohaterach musi trwać.
M.Ł.