Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP organizuje lekcje historii przy wystawie w Starostwie Powiatu Warszawskiego Zachodniego

Wystawa zatytułowana „Bóg się rodzi, moc truchleje…”, która dzięki zaangażowaniu Marcina Łady – wiceprezesa ZG Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej przekazana została czasowo przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu do Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Ożarowie Mazowieckim cieszy się zainteresowaniem nie tylko osób indywidualnych, ale i zorganizowanych grup młodzieży szkolnej.

Święta Bożego Narodzenia już za nami, jednak zimowa aura, której zabrakło na Wigilię, nawiązuje w pewien sposób swoim charakterem do minionego, świątecznego czasu. W Starostwie Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Ożarowie Mazowieckim od początku lutego, aż do 9 marca można zobaczyć wystawę pt. „Bóg się rodzi, moc truchleje…” Jest to efekt współpracy pomiędzy ZOR RP a Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Opolu. Wystawę odwiedzają indywidualnie mieszkańcy powiatu realizujący różne sprawy w gmachu Starostwa. Przybywają także zorganizowane grupy młodzieży wraz z nauczycielami, które oprowadza po wystawie Marcin Łada przedstawiając zwiedzającym szerszy kontekst historyczny omawianych wydarzeń.

Wystawa mówi o tym, jak polscy żołnierze i oficerowie spędzali święta Bożego Narodzenia w niewoli niemieckiej i radzieckiej podczas II wojny światowej. Międzynarodowe prawo wojenne gwarantowało jeńcom wykonywanie praktyk religijnych. Jednak nie zawsze prawo to było przestrzegane przez III Rzeszę i ZSRR. Dlatego w obchodach Świąt Bożego Narodzenia w niewoli niemieckiej i radzieckiej widać duże różnice. Zasadniczo przebieg świąt zależał od władz obozowych, stopnia zorganizowania społeczności jenieckich, przede wszystkim jednak od samego miejsca i czasu niewoli.

Zdecydowanie najlepsze warunki do kultywowania bożonarodzeniowych zwyczajów istniały w niemieckim systemie jenieckim, szczególnie w obozach oficerskich (oflagach), gdzie jeńcom zezwalano m.in. na udział w pasterce czy przygotowanie świątecznych koncertów. Trudniej było w obozach dla szeregowych i podoficerów (stalagach) oraz w oddziałach roboczych (tzw. komandach pracy). W przypadku obozów radzieckich, głównie z przyczyn ideologicznych, istniały w tym względzie duże ograniczenia. W wielu miejscach jeńcy obchodzili Boże Narodzenie w tajemnicy przed władzami obozowymi.

Trzeba pamiętać, że kultywowane w tym szczególnym czasie zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe, dawały jeńcom poczucie wspólnoty ze światem zewnętrznym i z oddalonymi rodzinami. Podtrzymywały też nadzieję na odzyskanie wolności i powrót do domu.

Jedynym kontaktem jeńców ze światem zewnętrznym, była korespondencja. Kartki z charakterystycznymi, świątecznymi motywami, jeńcy wykonywali na ogół własnoręcznie. Potęguje to dzisiaj ich niezwykłą wartość. Wytwarzano je z prostych materiałów dostępnych w obozach, np. papieru, tektury, rzadziej bibuły, ale stosując różnorodne techniki, jak: rysunek, nakrapianka, linoryt. Interesująca pod tym względem jest m.in. prezentowana na wystawie kolekcja kartek od żołnierzy polskich, internowanych w Szwajcarii. Jenieckie kartki zaskakują swym pięknem. Świadczą o ogromnej pomysłowości i talentach artystycznych ich twórców.

Dużo mniej atrakcyjne pod względem estetycznym były przekazywane jeńcom w niektórych niemieckich obozach formularze z wydrukowanymi życzeniami. Nadawca wpisywał na nich jedynie swoje imię i nazwisko. Bez względu na formę, z pewnością wszystkie życzenia miały duże znaczenie dla adresatów. Wśród nich, oprócz krewnych i znajomych, były tzw. mateczki chlebowe (osoby wspierające jeńców w różny sposób, m.in. paczkami), a nawet monarchowie, np. król Jerzy VI Windsor, obdarowany świąteczną kartką przez brytyjskich jeńców wojennych Stalagu VIII B Lamsdorf (Łambinowice). W prezentowanej korespondencji na uwagę zasługują ponadto kartki pocztowe przesyłane jeńcom, a między nimi charakterystyczne życzenia od Polskiego Czerwonego Krzyża.

Szczególną rolę w świątecznym wystroju obozów jenieckich odgrywała zawsze choinka. Polscy jeńcy starali się przyozdobić ją w niezwykły sposób. Np. w Oflagu XI A Osterode, w 1939 r. udało się zastąpić tradycyjną choinkową gwiazdę Orłem Białym i utrwalić ten fakt na fotografii, która jest prezentowana na wystawie.

Wystawa powstała ze zbiorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz Muzeum Katyńskiego i Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie. Koncepcję wystawy i informator opracowała Renata Wilkoszewska-Krakowska, aranżację plastyczną- Marek Krajewski. Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Opolskiego.

Ekspozycję do Starostwa sprowadził Wiceprezes ZG Związku Oficerów Rezerwy RP Marcin Łada, który zaprasza już na kolejne wystawy historyczne, organizowane w tym miejscu. Wystawa będzie czynna do 9 marca, w godzinach pracy urzędu. Organizowana jest w ramach projektu „Powiat Warszawski Zachodni Stolica Kultury Mazowsza”.

Dziękujemy serdecznie za współpracę Pani Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu dr Violettcie Rezler-Wasilewskiej i Pracownikom Muzeum.

W lekcjach historii bardzo pomocny był informator dotyczący wystawy opracowany przez pracowników naukowych CMJW oraz książka "Wigilie Polskiego Żołnierza" wydana przez MON pod redakcją: Krzysztofa Sikory, Beaty Czekaj-Wiśniewskiej. Aleksandry Skrabacz, Andrzeja Wesołowskiego i Jana Tarczyńskiego.

M.Ł.   

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04