W dniach 11-12 października 2017 r. w Warszawie odbyła się dwudniowa konferencja pt. „Tadeusz Kościuszko – symbol polskiej wolności”, w której brali udział przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
Konferencja, zorganizowana została przez Komisję Obrony Narodowej Senatu RP wspólnie z Centralną Biblioteką Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pierwszy dzień konferencji odbył się w Sali Senatu RP, a drugi w Auli Schumana na UKSW.
ZOR RP na konferencji reprezentowali wiceprezes ZG Marcin Łada i chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński.
Otwierając konferencję, wicemarszałek Senatu Maria Koc podkreśliła, że jej celem jest przypomnienie postaci wielkiego Polaka, przywódcy naszego pierwszego zrywu niepodległościowego, zasłużonego dla Ameryki i Francji, dla całego wolnego świata zarówno w wymiarze narodowym, jak i indywidualnym. „Tadeusz Kościuszko był i jest uosobieniem idei wolności w wymiarze narodowym, bo walczył o niepodległość państw i wierzył, że żaden naród nie może zawładnąć drugim narodem. Był także bohaterem walki o wolność w wymiarze jednostkowym ‒ to on zaproponował w czasie insurekcji uwłaszczenie chłopów” – mówiła wicemarszałek Maria Koc.
Zdaniem przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej senatora Jarosława Rusieckiego życiorys i postawa Tadeusza Kościuszki mogą być dla młodego pokolenia wzorem oddania dla spraw ojczyzny – w jaki sposób wypełniać swoje obowiązki względem niej zarówno w służbie cywilnej, jak i wojskowej. W opinii senatora Tadeusz Kościuszko jest wzorem, jak należy bronić jedności, granic i dobra ojczyzny. Przypominając, że w naszym kraju jest wiele szkół, parków, ulic czy placów imienia Tadeusza Kościuszki, senator wyraził przekonanie, że to nasz bohater na dziś i na przyszłość.
Podczas senackiego spotkania odbyły się 3 panele. Pierwszy z nich dotyczył różnorodnych okoliczności i uwarunkowań powstania kościuszkowskiego, m.in. jego przebiegu na Litwie i Białorusi, postaci gen. Stanisława Mokronowskiego, komendanta warszawskiego garnizonu w okresie insurekcji warszawskiej 1794 r., czy udziału weteranów powstania kościuszkowskiego w powstaniu wielkopolskim 1806 r. Podczas drugiego panelu mówiono m.in. o wkładzie Tadeusza Kościuszki w polską kulturę polityczną, przypominano historię sporu o jego postać w polskiej historiografii i literaturze. Omówiono także tradycję kościuszkowską w niepodległościowym nurcie walki zbrojnej 1939–56, a także jej kultywowanie w Krakowie. Mowa była o Janie Kilińskim, symbolu warszawskiej wolności. Trzeci panel poświęcono różnym formom upamiętniania postaci Tadeusza Kościuszki zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Drugiego dnia uczestnicy konferencji obradowali na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Mowa była m.in. o kopcach Kościuszki, wyjątkowej formie upamiętnienia postaci naczelnika na terenie Polski. Swoje refleksje nad postacią Tadeusza Kościuszki, zatytułowane „Imię jego jest Polska”, przedstawił prof. Wiesław Jan Wysocki z UKSW. Referaty dotyczyły także szeroko rozumianej tradycji kościuszkowskiej i niepodległościowej.
Wśród prelegentów wystąpili m.in.: senator prof. Jan Żaryn, prof. Izabella Rusinowa, dr Longina Ordon, dr Czesław Witkowski, ks. dr. Paweł Dudziński, dr Adam Buława- Dyrektor MWP, prof. Janusz Odziemkowski, dr Leszek Krześniak, Krzysztof Bąkała, Agnieszka Praga, Piotr Anczewski, Renata Jabłkowska-Marek i inni.
Gratulujemy serdecznie organizatorom tej niezwykłej konferencji. Była ona dla miłośników historii Polski wspaniałą ucztą wiedzy, tym ciekawszą, że organizowaną w Roku Kościuszki. Jednym z fundamentów działalności ZOR RP jest popularyzowanie wiedzy historycznej na temat wielkich Polaków. Różnorodne aspekty postaci i działalności naszego pierwszego naczelnika Tadeusza Kościuszki znajdą się w materiałach przekazywanych młodzieży podczas społecznych lekcji historii, organizowanych dla młodzieży przez członków ZOR RP.
M.Ł.