Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Jerzy Raczek o Radiostacji Babice w SP nr 150 w Warszawie Boernerowie

12 października 2017 r. st. sierż. pchor. w st. spocz. Jerzy Bogdan Raczek, członek Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadził z uczniami klasy IV c Szkoły Podstawowej nr 150 w Warszawie Boernerowie lekcję patriotyczną.

Jej tematem była budowa Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej w Babicach-Boernerowie oraz jej obrona w 1939 roku. Na zakończenie lekcji przeprowadzono losowanie. Wygrała je uczennica Julia Wójcik, której Jerzy B. Raczek wręczył książkę swego autorstwa zatytułowana „Boernerowo 2016".

XXX

Transatlantycką  Radiotelegraficzną Centralę Nadawczą oddano do użytku w 1923 roku w podwarszawskich Babicach. Umożliwiała ona łączność Polski ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej i innymi odległymi krajami. Była jednym z trzech elementów kompleksu nadawczo-odbiorczego, któremu nadano nazwę Urząd Radiokomunikacyjny Transatlantycki w Warszawie.

Inwestycja została zrealizowana w efekcie podpisania przez ministerstwo Poczt i Telegrafów  umowy z powołanym przez General Electric w USA Towarzystwem "Radio Corporation of America". Zainstalowane urządzenia były unowocześniane przez polskich inżynierów. Babice zarabiały na siebie - uzyskały status pośrednika dla krajów europejskich, w tym ZSRR, w łączności z kontynentem amerykańskim.

Radiostacja Babice to największa inwestycja radiokomunikacyjna II Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystości jej otwarcia uczestniczyli: prezydent Stanisław Wojciechowski, przedstawiciele rządu, Wojska Polskiego i korpusu dyplomatycznego.

Warto podkreślić historyczne związki Radiostacji z Polskim Radiem. Otóż po zainstalowaniu w Babicach nadajników krótkofalowych zostały one oddane do dyspozycji Polskiego Radia. Dzięki temu transmitowano nasze programy przeznaczone dla Polonii. Audycje w języku polskim były nadawane między innymi do Francji i Belgii, w języku angielskim do USA i Kanady, a w języku portugalskim do Ameryki Południowej, szczególnie do Brazylii.

We wrześniu 1939 roku na terenie Radiostacji toczyły się zacięte walki związane z obroną  Warszawy. W 1945 wycofujący się Niemcy zniszczyli Radiostację. Pozostałości po niej, między innymi fundamenty po dziesięciu potężnych masztach o wysokości 126 m, porasta dziś las. Pamięć o niezwykłym osiągnięciu techniczno-gospodarczym II Rzeczypospolitej pielęgnują dziś władze gminy Stare Babice i miejscowi pasjonaci historii.

J. Raczek

  • DSC01893