4 września 2017 r., na zaproszenie minister Anny Marii Anders, członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w finisażu (zakończeniu) eksponowanej w różnych miastach w Polsce i za granicą wystawy „Armia Andersa – Szlak Nadziei”.
W spotkaniu zorganizowanym w Senacie RP, ZOR RP reprezentowali: płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG, Marcin Łada – wiceprezes ZG i kpt. w st. spocz. Janusz Zajączkowski – prezes Okręgu Mazowieckiego i członek ZG.
Wystawa „Armia Andersa – Szlak Nadziei” po raz pierwszy zaprezentowana została przez minister Annę Marię Anders w lipcu 2016 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wystawa, nad którą patronat objęła Premier Beata Szydło zapoczątkowała patriotyczny cykl wystawienniczo-promocyjny poświęcony temu niezwykłemu wydarzeniu w naszych narodowych dziejach jakim była epopeja tzw. Armii Andersa i późniejszej emigracji żołnierskiej-niepodległościowej.
Na wystawie przedstawione zostały wydarzenia, które bezpośrednio poprzedziły układ Sikorski-Majski wraz z szeregiem okoliczności i następstw jakie miały miejsce w burzliwym okresie 1939-1941 oraz moment dojścia do układu, a także jej wielowymiarowe następstwa – zwłaszcza dla Polaków zesłanych w głąb Rosji Sowieckiej. Umowa Sikorski-Majski z 1941 r. była szeroko komentowana na całym świecie, zwłaszcza w obozie państw zaangażowanych w toczącą się II wojnę światową w Europie. Dla Polaków uwięzionych w łagrach Syberii i Kazachstanu oznaczało to ratunek od niechybnej śmierci i nadzieję na dojście z bronią w ręku do Wolnej Polski.
W wystawę zaangażowały się wiodące instytucje naukowo-historyczne i archiwistyczne takie jak: Archiwum Akt Nowych, Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka J. Piłsudskiego, Instytut Polski i Muzeum gen. Sikorskiego w Londynie, Muzeum Wojska Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, i wiele innych.
Poza Polską wystawa eksponowana była również, m.in.: w USA, w Iranie, we Włoszech, Kazachstanie i Uzbekistanie.
Podczas spotkania w Senacie RP dokonano podsumowania prowadzonej akcji wystawienniczej. Minister Anna Maria Anders zapowiedziała, że we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przygotowywane są nowe edycje wystawy. Zabierajac głos powiedziała m.in.: W naszym społeczeństwie, zaróno w Polsce, jak i za granicą, wiedza odnosnie spraw historycznych jest bardzo mała. Nawet Polonia amerykańska nie ma świadomości o tym, jak wiele Polska ucierpiała w wyniku II wojny światowej, ilu naszych rodakó zginęo podczas wywózek na Syberię i prześladowań. Musimy mówić o martyrologii naszego narodu, ponieważ świat o tym nic nie wie. Około 12 mln Polaków mieszka w USA, wielu także w innych krajach, to włąśnie z ich pomocą możemy zbudować silną Polskę. Trzeba pokazywać osiagnięcia polskich zołnierzy w II wojnie swiatowej i promować ich wizerunek w świecie. Otworzyłąm wystawę w Los Angeles i w Nowym Jorku. Mogę pochwalić sie tym, że 2 października 2017 r. wystawa będzie pokazywana w Kongresie Amerykańskim, a na jej otwarcie zaproszeni będą wszyscy najważniejsi politycy amerykańscy. Poprzez moje działania staram sie promować pozytywny wizerunek Polski w świecie. Warto moim zdaniem zmienić nastawienie niektórych osób z Polski do Polonii Ameykańskiej. Zdarza sie, że kolejne pokolenia Polaków mieszkajacych w Ameryce zatracają już umiejętność mówienia po polsku, ale nadal są gorącymi patriotami. Tymczasem w Polsce spotykają się z lekceważeniem z powodu swoich błędów językowych. Apeluję o szacunek do Polonii i zrozumienie, że sukces Polski w dużej mierze zależy od dobrej współpracy z Polonią. Z naszej strony podejmujemy działąnia, aby w przyszości powstały muzea gen. W. Andersa i Kresów w Sejnach i w Krakowie. Pani minister wtrąciła również wątek osobisty: Mam syna w wojsku amerykańskim, jestem zatem naturalnym łącznikiem pomiędzy wojskiem polskim i amerykańskim.Na sercu leżą mi również sprawy weteranów, nie tylko tych z czasów II wojny światowej, ale również młodych żołnierzy, którzy służyli w polskich misjach wojskowych w Afganistanie, Iraku i innych państwach.
Na zakończenie spotkania poruszono kwestię budowy pomnika gen. Władysława Andersa, który ma stanąć w Warszawie. Decyzja w tej sprawie została podjęta 23 czerwca 2016 r. przez Zarzad Główny Związku Sybiraków. Ideę tę gorąco wspiera ZOR RP. Obecnie trwaja rozmowy z władzami Warszawy odnośnie lokalizacji pomnika. Można spodziewać się, że środki na budowę pomnika będą pochodzić z Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Kultury, od Polonii Amerykańsskiej i zbiórek społecznych. Jak podkreśliła minister Anna Maria Anders: Polacy w śświewcie maja wielki szacunek do gen. Andersa. Pamiętaja, że ich ojcowie i dziadkowie cęsto przeżyli tylko dzielki niemu. Generał Anders wyprowadził ze Związku Sowieckiego ponad 100 tys. ludzi. Wśród nich byli żołnierze i osoby cywilne. Wielu pozostało poza granicami Polski. Dziś tworzą światową Polonię i zachowali wdzięczną pamięć dla Generała.
Informacje dotyczące pomnika możnaa znaleźć na stronie internetowej: anders.org.pl
(k)
Foto: Marcin Łada