24 kwietnia 2017 r. przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej uczestniczyli w Targach Edukacyjno-Zawodowych połączonych z Dniem Otwartym I Liceum Ogólnokształcącego Płockiego Uniwersytetu Ludowego w Gostyninie.
Przedsięwzięcie odbywało się pod honorowym patronatem Sekretarza Stanu Ministerstwa Obrony Narodowej Michała Dworczyka, Wojskowej Akademii Technicznej, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Płocku, Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku, Burmistrza Gostynina pana Pawła Kalinowskiego i Wójta Gminy Gostynin pana Edmunda Zielińskiego w I LO PUL w Gostyninie odbyły się Targi Edukacyjno-Zawodowe połączone z Dniem Otwartym szkoły.
Delegacje ZOR RP stanowili: kpt w st. spocz. Janusz Zajączkowski – prezes Okręgu Mazowieckiego, st. chor. sztab. w st. spocz. Bolesław Morawski i 93 – letni kombatant Roman Kaczorowski.
Po powitaniu przez dyrektora szkoły zaproszonych gości, głos zabrał burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski zachęcając do wstąpienia w szeregi gostynińskiej mundurówki, która na mapie miasta, gminy i powiatu pełni bardzo istotną funkcję.
W podobnym tonie wybrzmiało przemówienie mł. insp. Marka Czarneckiego i kpt. nawigatora Zdzisława Jackowskiego.
Do wstąpienia w przyszłości w swoje szeregi zachęcała grupa studentów z kierunków wojskowych warszawskiej WAT, którzy przybyli na targi pod opieką płk. dr. inż. Andrzeja Gietki, z-cy dyrektora ds. Wojskowych. Żołnierze z 19 patrolu rozminowania z Nowego Dworu Mazowieckiego zaprezentowali sprzęt i pojazd, którymi posługują się na co dzień w swojej niełatwej pracy. 38 dywizjon zabezpieczenia Obrony Powietrznej i 37. Sochaczewski dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej zademonstrowali osprzęt właściwy ich działaniom, zachęcając publicznie do podjęcia służby w wojsku, która daje pewną i stabilną pracę. Oficer WKU w Płocku pan por. Bartosz Tatczyn wraz ze specjalistką ds. rekrutacji przedstawili możliwości kształcenia na kierunkach wojskowych w kraju i zasadach ubiegania się o pracę w wojsku. Bogato reprezentowało się również stanowisko pracowników Zakładu Karnego w Płocku, którzy przyjechali nową "więźniarką" i u których, poza informacjami "jak zostać klawiszem", można było zaopatrzyć się w pamiątki rękodzielnicze wykonane przez osadzonych w więzieniu artystów. Ratownicy z Pogotowia w Gostyninie przypomnieli zgromadzonym podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Ciekawą prezentację na temat służby w straży pożarnej przygotował i stanowisko zabezpieczył kpt. Michał Borkowski, na co dzień wykładowca pożarnictwa w gostynińskiej mundurówce. Nie mogło oczywiście zabraknąć policjantów i pań z działu kadr Komendy Powiatowej, które chętnie odpowiadały na pytania związane z możliwościami podjęcia pracy w policji. Kpt. Jacek Pajda, nauczyciel edukacji obronnej w I LO PUL i instruktor strzelectwa na strzelnicy LOK w Płocku demonstrował broń sportową i palną, z którą na co dzień
w ramach ćwiczeń posługują się uczniowie PUL-u.
Na zgromadzoną młodzież czekało wiele atrakcji: od symulatora jazdy motorowerem, strzelnicy ASG, wojskowych trenażerów strzeleckich sochaczewskich dywizjonów rakietowych do stylizacji paznokci, pomiarów ciśnienia i zabiegów upiększających dłonie przygotowanych przez studentów i pracowników PWSZ w Płocku, zaś osoby chętne oddać krew mogły zgłosić się do stojącego przed halą ambulansu.
Swoistą wisienką na torcie był pokaz umiejętności sportowo-obronnych uczniów, który tradycyjnie cieszył się dużym zainteresowaniem i został przyjęty gromkimi brawami.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie Aleksandrze Milczarek, dyrektor MCK w Gostyninie, za użyczenie sprzętu nagłaśniającego i obecność Siłowni Umysłowej "Memo" w osobie instruktorki Katarzyny Niedzielskiej, u której zgromadzona młodzież mogła sprawdzić swoje pamięciowe zasoby i zapoznać się z technikami zapamiętywania.
Adam Matyszewski
Foto: Bolesław Morawski, Adam Matyszewski