18 grudnia 2016 r. członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej zorganizowali na stadionie MOSiR w Stalowej Woli pierwsze zawody użyteczno - bojowe stalowowolskich organizacji proobronnych.
W zawodach udział wzięli: Związek Strzelecki Oddział Stalowa Wola, Polowa Drużyna Sokoła Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Stalowej Woli i Jednostka Strzelecka nr 2027 w Stalowej Woli.
Sędzią głównym został prezes stalowowolskiego Koła ZOR RP Mateusz Derylak. Zawody zabezpieczał pod względem medycznym Sławomir Garbacz.
Celem zawodów była popularyzacja służby wojskowej wśród organizacji proobronnych i wyłonienie najsprawniejszej organizacji w mieście, integracja organizacji paramilitarnych działających w środowisku cywilnym, kształtowanie u młodzieży odporności psychicznej, dyscypliny oraz umiejętności współdziałania i kierowania zespołem, popularyzacja wśród młodzieży aktywnego spędzenia czasu poprzez zawody sportowe.
Punktacja była podzielona na część drużynową i indywidualną. Wyniki w rywalizacji drużynowej określano na podstawie wyniku podliczonego z ilości powtórzeń i czasów osób wchodzących w skład drużyny. W konkurencji indywidualnej liczyły się punkty z indywidualnych powtórzeń i czasów startujących.
Zawody podzielone były na dwie części siłowo -wytrzymałościową i bojową. Na drążku wysokim i w skłonach wprzód dominowali strzelcy ze Stalowowolskiego Oddziału, pokonywanie terenu w pozycji leżącej należało do Sokoła.
W części bojowej uczestnicy musieli rzucić granatem na odległość 50 m, założyć na czas maskę MP-5 w której mieli przebiec kilometr, w tych konkurencjach przodował Stalowowolski Sokół.
Najważniejszym i najbardziej punktowanym ćwiczeniem w zawodach było ściągnięcie rannego z pola walki w fazie pierwszej, czyli sytuacji taktycznej tzw ''field care''. Po sygnale zawodnicy rozpoczynali marszobieg 300 m do rannego, po czym przy użyciu stazy taktycznej tamowano krwotok z rany postrzałowej nogi i zabezpieczano ranę przy użyciu indywidualnego opatrunku osobistego. Po przeniesieniu rannego na nosze był on transportowany do miejsca docelowego, w którym sędzia sprawdzał sposób założenia stazy i opatrunku. Złe założenie opatrunku groziło nawet dyskwalifikacją. W tym ćwiczeniu przodowali strzelcy ze Stalowowolskiego Oddziału pod dowództwem sierżanta ZS Krzysztofa Łojowskiego.
Ostatnim zadaniem było strzelanie z pistoletu i karabinka pneumatycznego. Strzelanie odbyło się do tarczy z karabinka pneumatycznego z odległości 10, 20 i 25 metrów. Zawodnicy oddali po 5 strzałów do każdej tarczy. Pomimo bardzo słabego początku z broni krótkiej, Sokół przodował w strzelaniu z karabinka na odległość 15 m i 25 m. Pomimo niewielkiej przewagi w tych dwóch strzelaniach, to jednak straty poniesione przy strzelaniu z pistoletu były nie do odrobienia. Ta konkurencja również należała do strzelców z Oddziału Stalowa Wola, z którego najlepszym strzelcem był st. strz. ZS Michał Staniec.
Po podliczeniu punktów zwycięstwo drużynowe w zawodach przypadło strzelcom z Oddziału Stalowa Wola, który jest najsprawniejszą organizacją proobronną w powiecie stalowowolskim! Drugie miejsce zajęła Polowa Drużyna Sokoła Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Stalowej Woli, a trzecie Jednostka Strzelecka 2027 w Stalowej Woli im. Aleksandra Litwinowicza.
W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsce uzyskał druh Mariusz Świeca z Polowych Drużyn Sokoła Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Stalowej Woli. Tuż za nim uplasował się sierż. ZS Krzysztof Łojowski.
Nagrody zostaną wręczone na zajęciach zgrywających stalowowolskich organizacji paramilitarnych przygotowujących do szkolenia ''Obrońca 17''.
Mateusz Derylak