W tegorocznych Zaduszkach Historycznych i akcji Zapal Pamięć w Puławach czynnie uczestniczyli członkowie puławskiego Koła i Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
Ogółem w akcji Zapal Pamięć brały udział 22 placówki, w tym przedszkola, szkoły, instytucje, stowarzyszenia. Główny organizator tej akcji Puławski Ośrodek Kultury ,,Dom Chemika”, za pośrednictwem Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta zebrał łącznie 2508 zniczy, które zapłonęły na zapomnianych mogiłach oraz nagrobkach żołnierzy i osób zasłużonych. Ponadto uporządkowano ponad 150 nagrobków (jeden z nich, w którym spoczywa żołnierz 2. Batalionu Saperów Kaniowskich uratowano od całkowitego zniszczenia) na dwóch puławskich nekropoliach. Wszystko dzięki zaangażowaniu wielu mieszkańców Puław i okolic, a także członków ZOR RP: Zbigniewa Kiełba (pomysłodawcy i organizatora akcji Zapal Pamięć i Zaduszek Historycznych) Lecha Marczaka (szef grupy oczyszczającej nagrobki) oraz Rafała Bociąga i Adama Pendrackiego, którzy zbierali znicze i czynnie wspierali akcję ich palenia na puławskich nekropoliach.
6 listopada 2016 r. w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej odbyły się niecodzienne Zaduszki Historyczne podczas których biogramy 36 zasłużonych dla miasta Puławy osób przedstawiła "sztafeta pokoleń". W jej skład weszli ich krewni i przyjaciele, uczniowie, dyrektorzy i kierownicy placówek oświatowych, medycznych i kulturalnych, politycy i samorządowcy, naukowcy, lekarze, duchowni, społecznicy. Każdy z nich był związany w różnorodny sposób z prezentowanym bohaterem. Jednym z nich był patron puławskiego koła ZOR RP poseł kpt. Władysław Szczypa, którego biogram odczytał poseł na Sejm Jakub Kulesza. Ta nietypowa edycja Zaduszek była dedykowana mieszkańcom miasta Puławy, które w tym roku obchodzi 110. rocznicę uzyskania praw miejskich. Uczestnikami tego wydarzenia byli prezes Zarządu Okręgu Lubelskiego - Lech Marczak - wnuk Władysława Szczypy, Agnieszka Kiełb i Rafał Bociąg.
Z. K.
Foto: L. Marczak i S. Goździelski