W dniach 05-11 czerwca 2016r. członkowie koła Morskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Gdyni we współpracy z kolegami ze Związku Zawodowego Górników w Polsce przy KWK „Chwałowice"
w Rybniku zorganizowali wycieczkę po ziemi Śląskiej.
Bazę noclegową stanowiło miasto Rybnik. Pierwszym etapem wycieczki były Katowice, a konkretnie dzielnica Nikiszowiec. Marynarze zwiedzili zabytkową zabudowę mieszkaniową osiedla powstałego według projektu Georga i Emila Zillmanów. Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 14 stycznia 2011roku osiedle zostało uznane za Pomnik historii. Należy dodać, że tereny Nikiszowca stały się plenerem dla filmów: Kazimierza Kutza, Radosława Piwowarskiego, Macieja Pieprzyca, Lecha Majewskiego i Janusza Kidawy. Filmy, których akcja toczy się w Nikiszowcu to: Sól ziemi czarnej { 1969 }, Perła w koronie { 1971 }, Grzeszny żywot Franciszka Buły {1980}, Kolejność uczuć {1993}, Angelus { 2001}, Barbórka {2005}, Big-Cyc - teledysk do utworu „Rudy się żeni".
W drugim dniu pobytu na Śląsku koledzy ze ZZG w Polsce przy KWK Chwałowice z Przewodniczącym Eugeniuszem Gruchelem na czele zorganizowali wyjazd do zabrzańskiej kopalni Guido, która jest unikatem na skalę światową, bowiem zachowane wyrobisko nie ma odpowiednika w innych ośrodkach muzealnych na świecie. Skansen tworzą korytarze na poziomie 170 i 320 metrów oraz zespół technicznej zabudowy powierzchniowej. Członkowie KM ZOR RP wraz przewodnikiem zjechali na poziom 320 metrów, gdzie ponad 3 godziny przeszli wyrobiskami, które są utrzymane w stanie jak najbardziej zbliżonym do pierwotnego, kiedy to górnicy po raz ostatni zakończyli pracę i opuścili kopalnię. Po powrocie do Rybnika czekała nas następna niespodzianka w postaci kolejnego wyjazdu na obiado-kolację do niewielkiej miejscowości w Czechach.
Trzeci dzień wycieczki to Wisła, a następnie Pszczyna. Pierwszą atrakcją w Wiśle była skocznia narciarska im. Adama Małysza o punkcie konstrukcyjnym K 120 i wielkości 134 m, na którą wjeżdża się wyciągiem krzesełkowym. Drugą atrakcją Wisły jest figura Adama Małysza z białej czekolady znajdująca się w Holu "Domu Zdrojowego". Figura mierząca 250 cm została wykonana w 2001r. z bloku czekoladowego ważącego 300 kg. Gotowa figura waży 180 kg, a jej wykonawcami byli cukiernicy ze Stowarzyszenia Cukierników RP pod przywództwem Janusza Profusa ze Zbrosławic. Ostatnim etapem zwiedzania Wisły była Galeria „Sportowe Trofea Adama Małysza". Jest to prywatne muzeum sportowe, w którym zaprezentowano trofea zdobyte przez wybitnego polskiego skoczka narciarskiego jakim był Adam Małysz. Są wśród nich medale zimowych igrzysk olimpijskich w Salt Lake City {2002 } i Vancouver {2010}, medale mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym z lat 2001-2011, Kryształowe Kule za triumf w Pucharze Świata w skokach narciarskich w sezonach 2000/2001, 2001/2002,2002/2003 oraz 2006/2007, a także inne trofea krajowe i międzynarodowe. Ponadto w galerii eksponowane są elementy wyposażenia skoczka narciarskiego: kombinezony, narty, kaski oraz plastrony z wielu imprez narciarskich. W Pszczynie na marynarzy czekał Zamek, dawna rezydencja magnacka wielu rodów książęcych. Pszczyński Zamek w przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, zachował oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencyjnej w Polsce.
Czwartego dnia do południa oficerowie KM ZOR RP zwiedzili cmentarz rybnicki, gdzie zapalili znicze polskim żołnierzom poległym we wrześniu 1939 r. oraz powstańcom śląskim poległym w latach 1919-1921. O godzinie 16.00, w rybnickim magistracie na spotkaniu z prezydentem miasta Rybnika Piotrem Kuczerą, wymieniono się drobnymi upominkami i wszczęto dyskusję na tematy związane z działalnością ZOR RP i tym co aktualnie jest w planach inwestycyjnych dla miasta Rybnika. Po wizycie u Pana Prezydenta delegacja Koła Morskiego ZOR RP została zaproszona przez Zarząd Związków Zawodowych Górników w Polsce przy KWK Chwałowice na uroczystą kolację z akcentem Karczmy Piwnej, gdzie nastąpiło oficjalne przyjęcie oficerów w poczet Gwarków KWK Chwałowice.
Piątego dnia członkowie Koła Morskiego ZOR RP w Gdyni w osobach: kmdr por. rez. dr Adam Kula, kmdr por. mgr inż. Ryszard Witkowski i st. chor. sztab. mar. rez. Edward Golis w sekretariacie Zarządu ZZG w Polsce przy KWK Chwałowice w Rybniku podziękowali za okazaną pomoc w organizacji wycieczki i zobowiązali się do pomocy w zwiedzaniu Trójmiasta. Jeszcze tego samego dnia był czas na to, aby zwiedzić rybnickie muzeum i spotkać się z przyjaciółmi z lat szkolnych.
Ostatni dzień to sobota, czas powrotu do codzienności. O godz. 17.00 uczestnicy wycieczki już w Gdyni, pełni wrażeń i niezwykłych przeżyć żegnali się dziękując sobie za wspólnie spędzony czas.
Tekst i foto: Adam Kula