3 kwietnia 2016 r. członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej byli współorganizatorami mszy św. za ofiary Zbrodni Katyńskiej Ziemi Puławskiej oraz uczestnikami IX Marszu Cieni w Warszawie.
Głównymi organizatorami mszy św. za ofiary Zbrodni Katyńskiej Ziemi Puławskiej byli członek Zarządu Okręgu Lubelskiego ZOR RP Zbigniew Kiełb i Rafał Bociąg oraz strzelcy ze Związku Strzeleckiego im. 15 pp ,,Wilków”, którymi dowodził st. strzelec Mateusz Kowalski. Msza św. Oprawiona została w intencji 146 pomordowanych w 1940 r. z puławskiej listy katyńskiej oraz Sybiraków. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Piotr Trela. Msza św. Odprawiona została w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej, byłej świątyni 2 Pułku Saperów Kaniowskich, którego przedstawiciele – 46 osób – zamordowani zostali w 1940 r.
Podczas mszy Związek Strzelecki wystawił wartę przy tablicach i urnach katyńskich w kaplicy pamięci, a całej mszy wyjątkowej oprawy dodały poczty sztandarowe reprezentujące samorząd Ziemi Puławskiej, szkoły i różnorodne organizacje patriotyczno-społeczne.
Ta msza poprzedzała również udział członków ZOR RP Okręgu Lubelskiego w IX Katyńskim Marszu Cieni w Warszawie, który odbył się tego samego dnia. Jego organizatorem była Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowanie „Radosław” i Instytut Pamięci Narodowej. Uczestniczyli w nim: Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego i członek Zarządu Okręgu Lubelskiego Zbigniew Kiełb oraz członkini Agnieszka Kiełb.
Zanim ruszył marsz na terenie Muzeum Katyńskiego w Warszawie odbyła się msza polowa w intencji 21857 ofiar Zbrodni Katyńskiej w której również uczestniczyli przedstawiciele ZOR RP. Po mszy zwiedzili wspomniane muzeum, a następnie udali się na marsz cieni.
Lech Marczak szedł za swojego dziadka por. Władysława Szczypę, zamordowanego w Charkowie, który na czele POW odzyskał dla Puław 2. 11. 1918 r. niepodległość i był m. in. pierwszym posłem na sejm z ziemi puławskiej w latach 1935-1938, a Zbigniew Kiełb za imiennika kpt. Zbigniewa Antonowicza, który był oficerem puławskiego 2 Pułku Saperów Kaniowskich.
Lech Marczak maszerował jako cień w mundurze por. Władysława Szczypy z 10 Dywizjonu Taborów, a Zbigniew Kiełb w mundurze dowódcy 2 Pułku Saperów Kaniowskich ppłk. Stanisława Magnuszewskiego, który był dowódcą kpt. Z. Antonowicza. Z kolei Agnieszka Kiełb jako cywilna uczestniczka marszu dokumentowała udział przedstawicieli ZOR RP zarówno we mszy jak i w marszu cieni.
Obaj otrzymali znicze z danymi personalnymi tych ofiar i jako dwaj z ponad 100 cieni postawili te znicze w trakcie marszu przy pomniku Ofiar Katynia w Warszawie i oddali im honory.
Na marsz stawili się przedstawiciele różnorodnych grup rekonstrukcyjnych z całej Polski (wg organizatorów ok. 300 osób), którzy jako żołnierze, osoby cywilne i funkcjonariusze NKWD przeszli przez centrum Warszawy i oddali hołd pomordowanym w 1940 r. pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.
Z. Kiełb
Fot. A. Kiełb