29-30 marca 2014 r. zorganizowano w Kielcach I Targi Forum Rekonstrukcji Historycznej i II konkurs o Laur COP-2014 dla grup rekonstrukcyjnych, nawiązujący do tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego.
Udział w tych targach wzięli również członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej – Zbigniew Kiełb (historyk, pracownik Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta) oraz Lech Marczak (prezes Okręgu Lubelskiego), którzy przedstawiali historię 2. Pułku Saperów Kaniowskich stacjonującego w Puławach w latach 1921-1939 oraz historię kielczanina, którym przez 30 lat swojego życia był ppłk Stanisław Magnuszewski, spoczywający na starym cmentarzu w Kielcach.
Nasi przedstawicie mieli nie tylko możliwość przedstawienia wielu ciekawych aspektów z historii Puław, puławskich Kaniowczyków czy życia ppłk. S. Magnuszewskiego, ale również zyskali możliwość poznania krewnych podpułkownika, z którymi odwiedzili grób, w którym został pochowany w 1968 r., i oddali mu zasłużone honory oraz zapalili znicze pamięci i odmówili modlitwę.
Wielkim zaskoczeniem i zarazem radością dla pomysłodawcy i realizatora projektu „ppłk Stanisław Magnuszewski (1888-1968) prawda i pamięć” Zbigniewa Kiełba było zdobycie 2. miejsca w konkursie o Laur COP za rekonstrukcję munduru ppłk. Stanisława Magnuszewskiego. Z. Kiełb tak skomentował to wydarzenie: „to wielkie zaskoczenie, radość, ale przede wszystkim wyjątkowe doznanie, kiedy to na kieleckiej ziemi przyznano nagrodę właśnie za rekonstrukcję munduru kielczanina, człowieka zapomnianego i zasłużonego. Dzięki tej nagrodzie jego osoba i sylwetka nie tylko została przypomniana, ale także zapamiętana na długi czas właśnie w Kielcach, gdzie przez blisko 31 lat mieszkał. Radość ogarnęła nie tylko wykonawców tego munduru, ale w szczególności krewnych ppłk. Stanisława Magnuszewskiego”.
Nasze stoisko, mimo że skromne, cieszyło się dużym zainteresowaniem, a w szczególności zaprezentowana na nim historia kielczanina ppłk. Stanisława Magnuszewskiego. Największym przeżyciem było jednak odwiedzenie nas przez bratanka dowódcy Kaniowczyków i jego rodzinę.
Organizatorami przedsięwzięcia były Targi Kielce i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów. Główny cel jaki założyli sobie organizatorzy to nie tylko zgromadzenie wielu różnorodnych grup rekonstrukcji historycznej, ale przede wszystkim upamiętnienie wyjazdu z Kielc Plutonu Wartowniczego na Westerplatte, wystawionego przez kielecki 4. Pułk Piechoty Legionów (68 żołnierzy - ponad 1/3 załogi w czasie obrony WST).
(Z. K., ak)
Fot. Lech Marczak