Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

„Cicha wojna: grupy APT …”. Paweł Kabata - członek ZOR RP- prelegentem podczas konferencji nt. cyberbezpieczeństwa AGH Cyber Kampus 2.0  w Krakowie

Podczas konferencji, która odbyła się w dniach 3 - 4 grudnia 2024 r., na Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, Paweł Kabata - ekspert cyberbezpieczeństwa (CEO, lider firmy Artixen.net), członek Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, wygłosił prelekcję na temat „Cicha wojna: grupy APT a ich wpływ na globalne bezpieczeństwo cybernetyczne”.

 

Wyjaśnić należy co oznaczają zwroty CEO i APT.

 

CEO, czyli Chief Executive Officer a po polsku dyrektor generalny lub prezes zarządu, to najwyższa funkcja w firmie. Stanowisko CEO upoważnia do podejmowania ważnych decyzji korporacyjnych. CEO jest publiczną twarzą firmy i ma ostateczną władzę wykonawczą w przedsiębiorstwie.

 

Grupy APT, czyli Advanced Persistent Threat, to zorganizowane jednostki realizujące wyrafinowane ataki w cyberprzestrzeni. Często posiadają one wsparcie rządowe i dążą do destabilizacji infrastruktury krytycznej, kradzieży danych lub wykonania innych celów na rzecz danego państwa.

 

W branży cyberbezpieczeństwa funkcjonuje szereg firm, które przeprowadzają analizę i rozpoznanie tego typu grup. Nadają im konkretne oznaczenia, a także kryptonimy. Dzięki temu z ogólnodostępnych źródeł możemy dowiedzieć się o działalności wielu grup APT. Pochodzą one głównie z Chin, Rosji a także z Iranu, Północnej Korei, Wietnamu, Turcji czy USA.

 

AGH Cyber Kampus 2.0 było spotkaniem inspirującym pasjonatów cyberbezpieczeństwa, w którym udział wzięli entuzjaści i specjaliści z tej dziedziny.

 

Cyber Kampus było połączeniem warsztatów, prelekcji i konkursu CTF (Capure the Flag), w którym wzięło udział ponad 50 uczestników, w tym aż 75% spoza AGH i 300 osób w części dnia karier i prelekcjach.

 

Firma Artixen.net Pawła Kabaty była zarówno partnerem Cyber Kampus 2.0 jak i samego CTF-a.

 

CTF w tłumaczeniu na język polski oznacza: przejmij, zdobądź flagę. I dokładnie taką nazwę noszą zawody hakerskie, polegające na rozwiązywaniu specjalnie przygotowanych zadań - tym rozwiązaniem jest każdorazowa tzw. "flaga" – jako nazwa lub numer dostępny dopiero po prawidłowym rozwiązaniu zadania.

 

Jak wyjaśnia Paweł Kabata: CTF-y różnią się od hackathonów – tutaj liczy się umiejętność rozwiązywania niestandardowych problemów, takich jak analiza luk, weryfikacja kodu czy kryptografia. To forma rywalizacji, która rozwija umiejętności "twarde", a przy okazji sprzyja nawiązywaniu kontaktów z innymi pasjonatami. Niestety, CTF-y w Polsce wciąż są niedofinansowane, choć ich potencjał edukacyjny i networkingowy jest nieoceniony.

 

Hackatony, o których była mowa wyżej to – wydarzenie skierowane do nie tylko do programistów, podczas którego informatycy i inne osoby związane z rozwojem oprogramowania, takie jak projektanci grafiki, twórcy interfejsów i menedżerowie projektów, stają przed zadaniem rozwiązania określonego problemu związanego z projektowaniem. Hackathony odbywają się w zazwyczaj na przestrzeni dnia (24 godziny non stop) lub weekendu. Zadanie do wykonania ogłaszane jest w dniu rozpoczęcia konkursu. Podczas oceniania pod uwagę brana jest wyłącznie praca wykonana podczas trwania wydarzenia.

 

Oto kilka przemyśleń Pawła Kabaty, po zakończonym Cyber Kampus 2.0 w Krakowie:

 

  1. Zainteresowanie cyberbezpieczeństwem rośnie – liczba uczestników, w tym z innych uczelni, jest tego najlepszym dowodem.
  2. Tego typu inicjatywy są niezbędne, by rozwijać społeczność i budować świadomość na temat wyzwań stojących przed specjalistami w tej dziedzinie.
  3. Kontakt z ekspertami i przedstawicielami branży był niezwykle inspirujący – wiele rozmów skłoniło mnie do refleksji nad kierunkami rozwoju w tej dynamicznej dziedzinie.
  4. Podczas mojej prezentacji poruszyłem temat realnych zagrożeń, co, jak na ironię losu, zbiegło się z rzeczywistym cyberatakiem na MPK Kraków – prawdziwy przykład na to, że cyberzagrożenia są częścią naszego świata. Mam nadzieję, że to doświadczenie zmotywowało uczestników do głębszego zgłębiania tej dziedziny.
  5. AGH Cyber Kampus 2.0 to wydarzenie, które pokazuje, jak ważny jest kontakt ze studentami i pasjonatami w budowaniu przyszłości cyberbezpieczeństwa.

 

Gratulacje dla organizatorów i wszystkich uczestników – oby więcej takich inicjatyw!

 

 

(k)

  • 00
  • 00a
  • 00b
  • 00c