„Czy to już wszystko?”, „…miasto bohaterów…”, „Moje Podlasie” to trzy nowe tomiki wierszy (numery 41, 42 i 43) autorstwa Kazimierza Szczerbatko.
W trzech tomikach, autor w sposób ekspresyjny wyraża swoje przemyślenia na temat przemijania, sensu życia, bohaterstwa, walki w obronie Ojczyzny, piękna przyrody ojczystej.
W tomiku „Czy to już wszystko?” Kazimierz Szczerbatko większość swoich wierszy poświęca ważnym wydarzeniom w historii Polski i ich upamiętnianiu przez współczesne pokolenie. Opisuje uroczystości organizowane przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej upamietniajace oficerów – ofiary zbrodni Katyńskiej, którym w Nowym Dworze Mazowieckim sadzone są Katyńskie Dęby Pamięci oraz uroczystości w hołdzie marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.
Wraca pamięcią do wydarzeń II wojny światowej, podkreślając bohaterstwo rotmistrza Witolda Pileckiego, pisząc o nim … dobrowolny więzień Oświęcimia opisał o czym dowiedział się świat … . W tym tomiku zawarł również opisy otacząjącej go przyrody i znaczenie rodziny dla każdego człowieka.
Te wątki, ale w szczególności, w odniesieniu do rodzinnego Zakroczymia, kontynuuje w tomiku „… miasto bohaterów…”. Podkreśla bohaterstwo mieszkańców Zakroczymia w walce z okupantem w czasie II wojny światowej i wymienia nazwiska tych, którzy jego zdaniem na miano bohaterów zasługują.
Tytuł kolejnego tomiku „Moje Podlasie” jest tytułem jednego z wierszy, który autor poświęcił temu regionowi naszego kraju. W wierszu tym tak opisuje Podlasie: „moje Podlasie, przywróćmy pamięć o moim pięknym Podlasiu … spotykamy domy drewniane, gospodynie za krosnami „czółenka przeplatają”. Większość wierszy ukazuje jednak życie w jego ukochanym Zakroczymiu i sprawy, które zajmują jego mieszkańców. W wierszach nawiązuje także do historii II wojny światowej i otaczającej go przyrody.
(k)