W dniach 29-31 sierpnia 2024 roku przedstawiciele Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej ppor. rez. Piotr Kowalski wraz z synem Antonim, uczestniczyli w zorganizowanym przez Centrum Turystyki Wodnej PTTK w Augustowie spływie kajakowym pod nazwą „200 kajaków ma 200 – lecie Kanału Augustowskiego” - etap 2.
Spływ zgromadził blisko stu miłośników tej formy turystyki z całego kraju. Reprezentowane były wszystkie rejony Polski. Lubelszczyznę reprezentowali m.in. ppor. rez. Piotr Kowalski z synem Anonim.
Imprezę poprzedziło zwiedzanie Augustowa. Z licznych ciekawych miejsc nie można było pominąć pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Za serce ściskała umieszczona na cokole sentencja: „Żołnierze nie śpijcie, bo prześpicie Polskę”.
Dwudniowy spływ rozpoczęto na Śluzie Dębowo. Dalej, przez Śluzę Sosnowo kończąc pierwszy dzień po przepłynięciu 19 kilometrów na Śluzie Borki. Drugi dzień to kolejne 15 kilometrów przez Śluzę Białobrzegi, Śluzę Augustów, rzekę Nettę do stanicy PTTK Augustów.
Kanał Augustowski jest najdłuższym kanałem w Polsce wybudowanym rękami Polaków. Co prawda Kanał Elbląski jest znacznie dłuższy, ale budowany był przez Prusaków. Spływ był okazją do wspomnienia o jego projektantach i budowniczych z generałem Ignacym Prądzyńskim na czele. Od 2007 roku, nominacją Prezydenta RP, został wyróżniony tytułem „Pomnik Historii”.
Imprezę zakończyło uroczyste podsumowanie, podczas którego komandor spływu Wojciech Skóra, szefowa augustowskiego PTTK-u Beata Żukowska oraz zaproszeni goście z Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polskie wręczyli uczestnikom pamiątkowe medale. Wśród wyróżnionych nie zabrakło ppor. rez. Piotra Kowalskiego i jego syna Antoniego.
Tekst: Piotr Kowalski
Foto: Piotr Kowalski i Halina Byczek – Krasucka