Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 Bez 6 sierpnia 1914 r. nie byłoby 11 listopada 1918

Prezes Koła nr 1 Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej w Lublinie uczestniczył w 44. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów Kraków – Kielce.

                                  

 

W dniach 6-12 sierpnia 2024 roku odbył się LIX, a 44. po wojnie Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów Kraków – Kielce pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.

 

Marsz odbywał się historycznym szlakiem bojowym Pierwszej Kompanii Kadrowej, która rankiem w dniu 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła z Krakowskich Oleandrów , aby jak później pisał Marszałek Józef Piłsudski: „Czynem zbrojnym budzić Polskę do zmartwychwstania”. Trasa tegorocznego Marszu wiodła przez następujące miejscowości: Michałowice (gdzie 110 lat temu Legioniści obalili słupy graniczne państw zaborczych), Słomniki, Miechów, Wodzisław, Książ Wielki, Jędrzejów, Chęciny i Kielce. W tegorocznym Marszu Szlakiem Kadrówki po raz 31. brał udział Prezes Koła nr 1 Związku Oficerów Rezerwy RP w Lublinie i jednocześnie Prezes Związku Piłsudczyków Oddział Lublinie mł. chor. w rez. Tomasz Dyzma.                 

 

W Marszu uczestniczyło około 350 osób z całej Polski i z zagranicy. Uczestnicy Marszu mieli do pokonania trasę o długości ponad 160 km . Mimo deszczu jak i upału, Marsz odbył się podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych i 12 sierpnia    2024 r. Kielce przywitały Kadrówkę. Przed rozpoczęciem Marszu tradycyjnie w dniu 5 sierpnia o godzinie 17:00 w krypcie Srebrnych Dzwonów Katedry Wawelskiej odbyła się uroczystość składania wiązanek i wieńców przed trumną Marszałka i na sarkofagu ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Jego małżonki Marii Kaczyńskiej, w imieniu Koła nr 1 ZOR RP w Lublinie i Związku Piłsudczyków Oddział Lublin wiązanki kwiatów złożył Tomasz Dyzma. Następnie została odprawiona uroczysta Msza święta za duszę ś. p. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego Żołnierzy. Wieczorem na Kopcu Niepodległości – Mogile Mogił Józefa Piłsudskiego na Krakowskim Sowińcu odbył się uroczysty capstrzyk.

 

Następnego dnia to jest 6 sierpnia o godzinie 7:00 rano w Krakowskich Oleandrach odbyła się uroczystość pożegnania wyruszających na trasę uczestników tegorocznego Marszu Szlakiem Kadrówki. W tych uroczystościach wziął udział wieloletni Komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, Jan Józef Kasprzyk, który również witał Kadrówkę 12 sierpnia w Kielcach przed pomnikami Czwórki Legionowej i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

9 sierpnia na rynku w Jędrzejowie, przed Muzeum Zegarów im. Przypkowskich podczas uroczystości powitania uczestników Marszu Tomasz Dyzma jako wieloletni uczestnik „Kadrówki” i członek Kapituły Odznaki „Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki” otrzymał Honorową Statuetkę pn. „Śladami Bohaterów 1924-2024. W Stulecie Pierwszego Marszu Szlakiem Kadrówki” oraz odznakę 110. rocznicy Wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z Krakowa.

 

Najważniejsza część uroczystości wieńczących tegoroczny Marsz odbyła się na Placu Wolności w Kielcach, gdzie przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego Honorowy Komendant Marszu Jan Józef Kasprzyk wręczył osobom i instytucjom zasłużonym na rzecz „Kadrówki”. Tam też, po apelu poległych i salwie honorowej oraz złożeniu wiązanek i wieńców przed pomnikiem Marszałka tegoroczny Marsz zakończył się. Funkcję Komendanta tegorocznego LIX (44.) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów pełnił Prezes Stowarzyszenia „Jodła” Dionizy Krawczyński, który został wybrany ponownie przez uczestników Marszu na Komendanta LX (45. ) Marszu w 2025 roku.

 

W Marszu uczestniczyli również: por. Adam Dłużniak - członek Koła ZOR RP w Częstochowie, plut. Tomasz Lusak - członek Koła ZOR RP w Tarnowskich Górach orazppłk Grzegorz Klose - członek Koła ZOR RP w Krakowie, który podczas uroczystości na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, przed pomnikiem Żołnierzy poległych w Wielkiej Wojnie 1914 - 1918, przed frontem kompanii honorowej odczytał Apel Pamięci. 

 

Tomasz Dyzma

Foto: Anna Krakowiak

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04