14 lipca 2024 r., w Stalowej Woli, z udziałem członków Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli, odbyła się inscenizacja historyczna „Wołyń 43”.
Na stalowowolskich błoniach, 14 lipca 2024 r., odbyła się inscenizacja historyczna w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej, ukazująca dramat ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu.
Okręg Podkarpacki Związku Oficerów Rezerwy RP reprezentowali Krzysztof Pąk (aktor), Marzena Staniek (zabezpieczenie logistyczne). Głównym organizatorem wydarzenia było Miasto Stalowa Wola, partnerami: Federacja Patriotyczna, Stowarzyszenie Odra- Niemen Oddział Podkarpacki, Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów, Fundacja Przywróćmy Pamięć (Witold Adamski ), Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zakłady Południowe oraz Stowarzyszenie Kibiców Stali Stalowa Wola.
To było wyjątkowe wydarzenie, ukazujące prawdę, o której wielu dziś chciałoby zapomnieć. Wołyń od XIV wieku należał do Królestwa Polskiego, a zamieszkiwany był przez różne nacje. Ścierały się tam różne wiary, ale mimo zawieruchy i zawirowań dziejów, napaści, zaborów, zbrojnych walk, ludzie byli sobie sąsiadami i żyli w zgodzie i szacunku.
Inscenizacja, w której narratorem był prof. Andrzej Olejko, ukazywała codzienność ludu Wołynia. Wśród publiczności były łzy i wzruszenie. Inscenizacja o Wołyniu była nie tylko okazją do oddania hołdu ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń, ale również przypomnieniem o potrzebie pamięci i refleksji nad naszą historią. Ten wkład w to dzieło inscenizacji ma ogromne znaczenie dla kultywowania pamięci i budowania lepszej przyszłości.
Krzysztof Pąk, Marzena Staniek