W lutym 2024 r., ukazały się trzy nowe, 42, 43 i 44 tomiki wierszy Kazimierza Szczerbatko, zatytułowane: „Moje miasto”, „Życie jest piękne” i „… moje zamyślenia …”.
Tytuł każdego z tomików jest tytułem jednego z wierszy, które te tomiki zawierają.
W wierszu „Moje miasto” autor pisze m.in.: moje miasto, dla ciebie słońce świeci, promienie grzeją ulice zatłoczone…, dla ciebie sznury drzew rosną na rabatach.
Wiersz „Życie jest piękne” autor poświęca młodzieży i podkreśla, że życie jest piękne, staje się zorzą rozbłyskającą o świcie, kwiatem znalezionym urokiem szczęścia, staje się pogodnym światem…, to tętno młodzieńcze pełne radosnych lat.
Wiersz „Moje zamyślenia…” zawiera autorefleksję autora na temat upływającego czasu i kresu życia. Autor snując rozważania, pisze m.in.: ławeczka, na niej czyste kartki, na jednej zapis „czy to koniec”, idę „smutną drogą”, jej już brak… .
W każdym tomiku znajdują się odniesienia do ważnych wydarzeń historycznych, takich jak odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r., walka w obronie ojczyzny podczas II drugiej wojny światowej, okupacja hitlerowska w Zakroczymiu, zbrodnia Katyńska, powstanie warszawskie, Monte Cassino i Armia gen. Andersa.
Autor poświęca też kilka wierszy uroczystościom patriotycznym poświęconym tym wydarzeniom, jak również obchodom rocznicy imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego i obchodom Święta Żołnierzy Rezerwy, organizowanym przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, którego jest członkiem.
W kilku wierszach autor z nostalgią odnosi się do upływającego czasu, konstatując, że nigdy nie wraca to co minęło.
Kazimierz Szczerbatko w kilku wierszach z rozrzewnieniem opisuje piękno ojczystej przyrody przez pryzmat Zakroczymia i okolic, czemu daje wyraz w wierszu „Ziemia zakroczymska” podkreślając: ziemia zakroczymska, pełna kwiatów, akacje ozdobiły w biel nadwiślańskie skarpy, jary … .
Dwa wiersze poświęca m.in. Janowi Pawłowi II i jego miłości do Polski, a w wierszu „Twoja przyszłość” z tomiku „Moje miasto” pisząc o przyszłości Polski apeluje do rodaków słowami: twoja przyszłość to wybór obywateli, Polsko bądź nadal suwerenna, bądź przedmurzem chrześcijaństwa, bądź wiernym stróżem dla kościoła, nie pozwól zwieść się prorokom Zachodu … .
Wiersze zawarte w trzech tomikach autorstwa Kazimierza Szczerbatko wyrażają stan ducha autora i jego przemyślenia o młodości, przemijaniu, patriotyzmie, postawach Polaków w czasie zagrożenia bytu Ojczyzny, o działaniach współczesnych, których celem powinno być zapewnienie niepodległości i suwerenności Polski, o pięknie przyrody, która nas otacza.
(ak)