Pod koniec grudnia 2022 r. ukazał się 39 tomik wierszy Kazimierza Szczerbatko zatytułowany „Za sprawę narodu”.
Tomik, zawiera 17 wierszy, w większości poświęconych walce o wolność Ojczyzny, wierności dla niej, pamięci o bohaterach i kształtowaniu patriotyzmu młodych ludzi.
W wierszu „Kraju Piastów” autor wskazuje, że pomimo tragedii i upadków Polska nigdy nie uległa. „Narodzie Piastów przeżyłeś krzyżackie, bolszewickie zawieruchy… podnosiłeś się wołając jeszcze Polska Piastów nie zginęła” – podkreśla autor. Wiersz „97 lat” dedykuje Orlętom Lwowskim walczącym w obronie Ojczyzny w 1918 r., wiersz „Leśna” dedykuje Tadziowi Jasińskiemu, który został zamordowany w 1939 r. w walkach o Grodno, wiersz „Rok” Stanisławowi Wicherkiewiczowi ps. „Zawieja” – uczestnikowi Powstania Warszawskiego, a wiersz „Wspominam” poświęca wydarzeniom związanym z okupacją niemiecką, w tym „Krwawym Piątkiem w Zakroczymiu” oraz powojennym wpływom sowieckim w Polsce, narodzinom „Solidarności” i „pierestrojce”. Wiersz kończy puentą „Lekcje nauczyły nas jak powinno się szanować… wolność to wielki dar… i co dalej…” .
Autor przytacza też współczesne uroczystości upamiętniające minione wydarzenia historyczne i naszych bohaterów. Wiersz „Dzisiaj” poświęca obchodom Święta Żołnierza Rezerwy w Lublinie, zorganizowanym przez był Związek Oficerów Rezerwy RP, którego jest członkiem.
W wierszach „Dzień złotej jesieni”, „Jest jeden dzień w roku”, „Cmentarz”, „Dlaczego tak smutno” autor zastanawia się nad sensem, życia i przemijaniem, ludzkiej pamięci o naszych bliskich, a wszystko to osadzone w naszej tradycji obchodów Dnia Wszystkich Świętych i dnia zadusznego.
Wiersz „Ogródek” jest wyrazem hołdu złożonym przez autora zakroczymskiemu Chórowi „Gregorianie” i jego dyrygentowi Stefanowi Krupie.
(ak)