21 kwietnia 2022 r., w Lublinie, członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Piłsudczyków Oddział Lublin oraz Stowarzyszenia 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK uczestniczyli w prapremierze filmu o gen. Mieczysławie Smorawińskim.
Związek Oficerów Rezerwy RP, Związek Piłsudczyków oraz Stowarzyszenie 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK reprezentowali: Wiceprezes ZOR RP i jednocześnie Prezes ZP mł. chor. rez. Tomasz Dyzma oraz Zbigniew Czapliński i Piotr Barszcz.
Prapremiera filmu pt. "Smorawiński" w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków, związanych z Lubelskim Ośrodkiem Telewizji Polskiej, odbyła się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.
W rolę generała Smorawińskiego wcielił się Jarosław Antoszewski, były dowódca Okręgu Związku Strzeleckiego "Strzelec" OSW. Ten fabularyzowany dokument, to pierwszy taki film o generale Mieczysławie Smorawińskim. Przez dekady w PRL-u mówienie o Katyniu jak i o samym generale nie było możliwe. Mieczysław Makary Smorawiński w młodości należał do Drużyn Strzeleckich i Legionów. Generał Mieczysław Smorawiński pojawia się w zbiorowej świadomości prawie wyłącznie jako ofiara zbrodni Katyńskiej. Mało znany jest przeciętnemu odbiorcy jako nowoczesny, sprawny dowódca, żołnierz, który dynamicznie szedł po szczeblach wojskowej kariery, stając się w roku 1927 najmłodszym generałem Wojska Polskiego.
Film "Smorawiński" to fabularyzowana opowieść przypominająca nie tylko o tragicznej śmierci, ale i o życiu generała. Pokolenie Mieczysława Smorawińskiego tworzyło Polskę, walcząc o jej granice w latach 1918 - 1921, a następnie uczestniczyło w pracach nad jej rozwojem w okresie międzywojennym. Generał należał do osób, które poświeciły się służbie wojskowej. Wiodła ona przez szeregi Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. We wrześniu 1939 roku pokolenie oficerów o legionowym rodowodzie stanęło przed koniecznością obrony kraju. Wielu przebywało następnie w obozach jenieckich lub dożywało swoich ostatnich lat na emigracji. Smorawińskiemu przypadła w udziale śmierć, jednak nie na polu walki, a w Katyńskim lesie.
Postanowieniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 5 października 2007 został awansowany pośmiertnie do stopnia generała dywizji. Awans został ogłoszony 9 listopada 2007 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, w trakcie uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.
22 kwietnia 2022r. premiera telewizyjna filmu odbyła się na antenie TVP Historia, a w dniu 2 maja 2022 r. "Smorawiński" zadebiutuje na antenie TVP 3 Lublin.
Tomasz Dyzma