30 września 2021 r., przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej wzięli udział w przedpremierowym pokazie filmu dokumentalnego z elementami inscenizowanymi „Chocim 1621”, zrealizowanego z okazji przypadającej 2021 r. 400. rocznicy bitwy pod Chocimiem. Pokaz odbył się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Delegację ZOR RP na pokazie stanowili: wiceprezes ZG - Marcin Łada, prezes Koła ZOR RP w Warszawie - st. chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński i Stanisław Wykowski.
Film został wyprodukowany przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i TVP Historia, a producentem wykonawczym był Ośrodek Telewizji Polskiej w Rzeszowie. Współorganizatorem spotkania był Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej.
W pokazie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci Wojska Polskiego i służb mundurowych, a także duchowieństwo i przedstawiciele organizacji społecznych oraz mediów. Obecni byli przedstawiciele Zarządu CBW z dyrektorem dr. Janem Tarczyńskim.
Uroczystość rozpoczął gospodarz miejsca i współorganizatora pokazu, prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. Następnie Dyrektor CBW dr Jan Tarczyński przypomniał genezę obrony Chocimia i jej dzisiejszego upamiętniania oraz z zastępcą Beatą Czekaj-Wiśniewską przywitali gości, po czym głos zabrał minister Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Minister Jan Józef Kasprzyk powiedział m.in.: „Historia Chocimska roku 1621 jest punktem odniesienia dla wielu pokoleń Polaków. To opowieść o polskiej odwadze, o honorze i o tym, że Polacy to dumny naród, który nie boi się żadnych przeciwności, Te film jest przede wszystkim opowieścią o tym, że Polska Rzeczpospolita i jej obywatele stawali zawsze po stronie wartości, które przez wieki stanowiły stanowią i winny stanowić fundament cywilizacji łacińskiej i europejskiej. Wśród tych wartości na czoło wybija się chrześcijaństwo. Bitwa Pod Chocimiem była bitwą w obronie kształty cywilizacyjnego Europy, nie tylko Rzeczypospolitej, takiego kształtu, w którym chrześcijaństwo ze wszystkimi jego prawidłami, stanowi cement spajający ludzi mieszkających na starym kontynencie. Cieszę się niezmiernie, że tym filmem, opowieścią o tym, co działa się 400 lat temu, współcześnie staramy się pobudzić to, co często wielu chciałoby utracić. To co stanowi o naszej tożsamości, jako obywateli Rzeczypospolitej i Europy. Nasi przodkowie pod wodzą hetmana Karola Chodkiewicza bronili wtedy nie tylko naszej niepodległości. Bronili tożsamości Rzeczypospolitej tożsamości Europy przed islamem. O tym trzeba mówić Europie! Dziękuję twórcom filmu, panu dyrektorowi Janowi Tarczyńskiemu za przypomnienie jednej z najważniejszych kart w historii Polski stojącej twardo przy swoich korzeniach”.
Po wystąpieniach nastąpiła ceremonia uhonorowania medalami pamiątkowymi Centralnej Biblioteki Wojskowej osób, które w wyjątkowy sposób wspierają działalność Głównej Książnicy Wojska Polskiego. W kolejnej ceremonii przedstawiciele Instytutu Historycznego im. Andrzeja Ostoja-Owsianego: Andrzej Chyłek, Prezes Zarządu, Krzysztof Lancman, Członek Zarządu i dr Andrzej Anusz, Członek Rady Programowej, wręczyli osobom zasłużonym Krzyże Służby Niepodległości. Część oficjalną zakończyło wręczenie Krzyża Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, w podziękowaniu za krzewienie idei i czynów Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, którego w imieniu Prezesa Związku Piłsudczyków RP dokonał Józef Melak, członek Zarządu Krajowego, generał Związku.
Przed projekcją filmu głos zabrał jego współproducent Piotr Legutko, Zastępca Dyrektora Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej, Redaktor Naczelny TVP Historia, a wprowadzenie wygłosił reżyser i współautor scenariusza Leszek Wiśniewski.
Po filmie jego twórcy i realizatorzy, w tym rekonstruktorzy historyczni biorący udział w produkcji, ustawili się do wspólnego zdjęcia, po którym goście mogli spotkać się z nimi
w kuluarach.
Telewizyjna premiera filmu „Chocim 1621” odbędzie się 10 października 2021 r. o godz. 19.00 na antenie TVP Historia.
Źródło: CBW i obsługa własna.
Fot Marcin Łada