28 września 2021 r., z inicjatywy naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy Rafała Piotrowskiego, z udziałem członków Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, przeprowadzono prace porządkowe na placu Katyńskim w Częstochowie.
W czynnościach porządkowych brali udział członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy RP w Częstochowie: Rafał Kluba i Dariusz Sil, opiekun klasy mundurowej Zbigniew Prokop wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie. Prace porządkowe polegały na umyciu tablic pamiątkowych, usunięciu chwastów, uprzątnięciu opadłych liści.
Plac Katyński zlokalizowany w dzielnicy Zawodzie powstał w związku z ogólnopolską akcją "Katyń-ocalić od zapomnienia" w roku 2010, tuż przed 70. rocznicą zbrodni Katyńskiej. Jest to miejsce pamięci osób pomordowanych w ZSRR z rozkazu Stalina w 1940 roku - w Katyniu, Charkowie, i Twerze z regionu częstochowskiego. Dla każdej upamiętnionej osoby umieszczono imienną tabliczkę i posadzono dąb. Po smoleńskiej tragedii w 2010 r. dosadzono jeszcze dwa dęby – poświęcone pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Przygotowano również drugą tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Podczas obchodów otwarcia placu Tadeusz Wrona – pracujący wówczas w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – przekazał do częstochowskiego muzeum list prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego do mieszkańców miasta z wyrazami wdzięczności za zaangażowanie w obchody. Był to jeden z ostatnich dokumentów, które podpisał prezydent Lech Kaczyński przed wylotem do Katynia.
Artur Wojciechowski
Foto: Rafał Kluba, Zbigniew Prokop