Dokładnie 19 marca 2021 r. o godzinie 18.00 msza św. w Parafii pw. Świętej Trójcy w Stalowej Woli rozpoczęła ekstremalną „Nocną Drogę Krzyżową”, której współorganizatorem było koło Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli. Jej członkowie odpowiadali za zabezpieczenie trasy.
Udział w „Nocnej Drodze Krzyżowej” wzięli: kapłani, bracia z Zakonu O.O. Kapucynów w Rozwadowie, 54 Drużyna Harcerzy, Fundacja „Przywróćmy Pamięć”, Polowa Drużyna Sokoła, która zabezpieczała trasę pod względem medycznym oraz wierni z różnych stalowowolskich parafii. Trasa była trudna (długość, różnica poziomów wysokości, czas przemarszu, teren leśny, nocna pora), ale możliwa do pokonania. Naprawdę warto było podjąć to wyzwanie. Osoby niepełnoletnie brały udział w wydarzeniu tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Człowiek zdany jest wyłącznie na siebie i własne siły. Dostaje do ręki opis trasy i rozważania – 14 stacji męki Jezusa. Członkowie ZOR RP w Stalowej Wola doświadczyli niesienia krzyża - bólu, zmęczenia, ale dzięki temu człowiek sprawdza się i przekracza siebie. To ćwiczenie fizyczne i duchowe, po którym każdy może zostać odmieniony.
Wyzwaniem było przejście 15 km nocą, w skupieniu na rozważaniu męki pańskiej. Sam trud wędrówki wydawał się wielki. Nie chodziło o to, aby przejść trasę, ale o to, aby ją pokonać i stać się lepszym człowiekiem. Miarą nie były kilometry, ale zmiana, która się dokona w człowieku – piękno. To wyzwanie do przezwyciężenia własnych słabości, to coś dla ludzi, którzy chcą pogłębić relację z Panem Bogiem. Wielki Post jest czasem na przemyślenia, pokutę i modlitwę. Ta Nocna Droga Krzyżowa bardzo w tym pomaga. To jest taki moment dla nas samych, chwila wyciszenia.
Krzysztof Pąk, Mariusz Świeca