23 stycznia 2021 r., w celu upamiętnienia 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej wraz z innymi organizacjami proobronnymi spotkali się na Cmentarzu Parafialnym w Stalowej Woli - Rozwadowie przed Pomnikiem Powstańców Styczniowych.
Przed Pomnikiem Powstańców Styczniowych zgromadzili się członkowie Koła ZOR RP w Stalowej Woli: Krzysztof Pąk i Mariusz Świeca oraz przedstawiciele 54-tej Stalowowolskiej Drużyny Harcerskiej ZHP, dowódca Polowej Drużyny Sokoła i prezes Fundacji „Przywróćmy Pamięć".
Uczestnicy obchodów zapalili znicze na mogiłach powstańców, w tym ks. Jana Leszczyńskiego (późniejszego proboszcza w Gorzycach), Ambrożego herbu Ślepowron Sługockiego i ks. Bernarda Birkenmajera, emisariusza Rządu Narodowego, który odpowiedzialny był za przemyt broni i amunicji z Galicji do Królestwa Kongresowego (w 1875 r. został proboszczem w Rozwadowie, dzisiejszej dzielnicy Stalowej Woli) Udali się też do Zaleszan, by oddać cześć dwóm powstańcom styczniowym - mjr. Edmundowi Ślaskiemu oraz por. Tytusowi Stadnickiemu - poległym w 1863 roku.
XXX
Powstanie styczniowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 r., było najdłuższym z polskich powstań. Od początku jego istnienia walka przybrała formę walki partyzanckiej. W ciągu kilkunastu miesięcy trwania, wzięło w nim udział prawie 200 tys. uczestników, z czego jednocześnie na polu walki liczba ta nie przekraczała 30 tys. powstańców. Stoczono ponad 1,2 tys. bitew i potyczek w Królestwie, na Litwie oraz na Białorusi i Ukrainie. Powstanie zakończyło się klęską. Tysiące Polaków skutych kajdanami ruszyły w drogę na zesłanie na Sybir. Mimo klęski wzmocnione zostało poczucie narodowej solidarności wśród Polaków.
Krzysztof Pąk
Mariusz Świeca