Agnieszka Pawlik-Regulska – współpracująca od wielu lat z naszą organizacją, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 w Warszawie, pasjonatka historii i wnuczka uczestnika Powstania Warszawskiego, przygotowała interaktywną grę dla dzieci i młodzieży dotyczącą pieśni okresu II wojny światowej, a szczególnie Powstania Warszawskiego. Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej objął patronat nad tym przedsięwzięciem.
Gra została wykonana na platformie Genially w formie interaktywnego escape rooma, w którym uczestnicy muszą odszukiwać tajemne przejścia i w pieśniach znaleźć słowa do hasła potrzebnego, aby dotrzeć do dowódcy i otrzymać ważny meldunek. Uczniowie dzięki grze poznają postaci: Stefana Starzyńskiego, Krystyny Krahelskiej, Józefa Szczepańskiego i wielu innych osób, oglądają zdjęcia i filmy z okresu wojny oraz otrzymują potężną porcję wiedzy dotyczącą czasu okupacji, Powstania Warszawskiego i śpiewanych wówczas piosenek.
Escape room „Powstańcze pieśni” został wcześniej przetestowany przez uczniów z trzech klas szóstych, którzy z dużym zaangażowaniem podeszli zarówno do wykonania zadania, jak i do wyrażenia swojej opinii na temat gry. Dzięki ich cennym uwagom Agnieszka Pawlik-Regulska wprowadziła kilka zmian i obecnie udostępnia escape room szerszej rzeszy odbiorców. Można łatwo tam trafić po kliknięciu na link: http://www.sp30.edu.pl/ Następnie należy wybrać odpowiednie okienko w widoku płonącej kamienicy i można wziąć udział w tej grze.
Uczestnicy gry na samym końcu docierają do druhny Hanny Szczepanowskiej i słuchają jej opowieści z okresu Powstania Warszawskiego oraz skierowanego do młodzieży apelu. Jest to wypowiedź druhny zarejestrowana 10 czerwca 2014 roku amatorską kamerą w Muzeum Powstania Warszawskiego podczas uroczystej gali finałowej zorganizowanego przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej konkursu „Powstanie Warszawskie w świadomości młodego pokolenia Polaków”.
W ostatnim dniu nauki w szkołach, przed przejściem na tryb nauczania zdalnego w Szkole Podstawowej nr 30 w Warszawie uhonorowano uczestników gry i wręczono im dyplomy oraz przekazane przez wiceprezesa ZG ZOR RP Marcina Ładę płyty z muzyką patriotyczną .
Cieszymy się, z realizacji tego bardzo udanego edukacyjnego przedsięwzięcia. Gratulujemy Pani Agnieszce Regulskiej wspaniałego patriotycznego pomysłu. Z radością przekazaliśmy uczestnikom gry płyty z muzyką patriotyczną ofiarowane nam przez Senatora Stanisława Karczewskiego (Marszałka Senatu w latach 2015-2019).
Marcin Łada
Agnieszka Pawlik – Regulska skierowała podziękowanie do płk. rez. Alfreda Kabaty – prezesa ZG Związku Oficerów Rezerwy RP o następującej treści:
Szanowny Panie Prezesie!
Bardzo dziękujemy Związkowi Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej za objęcie patronatem honorowym przygotowanej przez nas dla uczniów gry edukacyjnej „Powstańcze pieśni”, która ma formę interaktywnego escape roomu. Dzieci i młodzież chętnie wędrowali po ulicach okupowanej w czasie II wojny światowej Warszawy, poznając pieśni, które towarzyszyły wówczas ludności i które śpiewali Powstańcy Warszawscy.
Jeszcze w ostatnim dniu nauki w szkołach przed przejściem na tryb nauczania zdalnego udało nam się uhonorować uczestników gry i wręczyć dyplomy oraz przekazane przez wiceprezesa ZG ZOR RP Marcina Ładę płyty, za które gorąco dziękujemy. Wpisują się one doskonale w temat naszej gry
i z pewnością będą nie tylko miłą, ale również pożyteczną pamiątką dla uczniów.
Spotkanie to zostało opisane na stronie internetowej naszej szkoły, m.in. w następujących słowach:
„W piątek (23.10.2020) pani Dyrektor Małgorzata Ryder wraz z autorką projektu panią Agnieszką Pawlik-Regulską wręczyły uczestnikom gry dyplomy uznania oraz wydane przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej płyty z pieśniami patriotycznymi „Hej, orle biały!”, które przekazał Związek Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej obejmujący projekt patronatem honorowym. Fundatorom nagród bardzo dziękujemy, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!”.
Jeszcze raz dziękujemy i załączamy zdjęcia z powyższej uroczystości.