15 października 2020 r. delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyła w Muzeum Niepodległości w Warszawie w dorocznej Warszawskiej Sesji Kościuszkowskiej oraz finisażu wystawy ,,Przywódcy Insurekcji Kościuszkowskiej”, a także w otwarciu wystawy fotogramów z budowy i odsłonięcia pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie.
Sesję zorganizowano w 10. rocznicę odsłonięcia pomnika T. Kościuszki w Warszawie i w 200. rocznicę powstania Komitetu Budowy Kopca Kościuszki w Krakowie.
Delegację ZOR RP stanowili: wiceprezes ZG i prezes Koła w Starych Babicach Marcin Łada i członek ZG oraz prezes Koła ZOR RP w Warszawie st. chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński.
Sesję rozpoczęto finisażem wystawy ,,Przywódcy Insurekcji Kościuszkowskiej”, na której pokazano portrety autorstwa Hakoba Mikayelyana z Armenii, prace malarskie przedstawił dr Leszek Marek Krześniak. Następnie otwarto wystawę fotogramów z budowy i odsłonięcia pomnika T. Kościuszki w Warszawie. Kolejną część spotkania wypełniła sesja historyczna, która odbyła się w nowej sali multimedialnej, w podziemiach pałacu (Przebędowskich, Radziwiłłów), w którym mieści się Muzeum Niepodległości. Warto zaznaczyć, że pałac został ostatnio pięknie wyremontowany i było to jedno z pierwszych spotkań w których uczestniczyliśmy po modernizacji tego historycznego obiektu.
Podczas sesji wygłoszono szereg prelekcji. Pierwszy wystąpił prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski z wykładem pt. ,,10 rocznica budowy pomnika T. Kościuszki w Warszawie”. Po nim głos zabrała prof. dr hab. Izabella Rusinowa przedstawiając dzieje gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Następnie prof. dr hab. Mieczysław Rokosz przedstawił wykład na temat ,,200 rocznicy Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie”.
Profesor Rokosz zapowiedział także otwarcie Muzeum Kościuszkowskiego w Krakowie, które zaplanowano następnego dnia (16 X). Jest to data historyczna bowiem 200 lat temu - 16 października 1820 r. krakowianie rozpoczęli sypanie kopca Kościuszki, aby uczcić pamięć o wielkim polskim bohaterze. W kopcu złożono ziemię z pól bitewnych Powstania Kościuszkowskiego - Racławic i Maciejowic oraz z miejsc walki Kościuszki o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Muzeum Kościuszkowskie (na pow. 600 m²) działa w zabytkowym Forcie „Kościuszko” otaczającym Kopiec Kościuszki. Instytucja powstała z inicjatywy Komitetu Kopca Kościuszki, jego prezes - Mieczysław Rokosz, wielokrotnie podkreślał radość z faktu utworzenia muzeum, które pomoże urzeczywistnić marzenie Komitetu o pielęgnowaniu pamięci o polskim i amerykańskim bohaterze. W jego ocenie Kościuszko jest bohaterem ponadczasowym i nieustannie potrzebnym. Prof. Rokosz zwrócił także uwagę, że 16 października 1978 r., metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. „Ufam, że nam patronuje” – powiedział i przywołał słowa Jana Pawła II o tym, że Kopiec Kościuszki i Wawel to nie tylko relikty naszej przeszłości, ale też znaki polskiej tożsamości. Dzięki staraniom Komitetu Kopca Kościuszki powstała również biblioteka kościuszkowska – księgozbiór, w którym znajdują się m.in. wydania z lat 20. XIX w. Jest to w sumie ok. 1,5 tys. egzemplarzy, które po uporządkowaniu i konserwacji trafiły do przeszklonych gablot w odbudowanej części Fortu nr 2 „Kościuszko”. Nowe pomieszczenia pełnią też funkcję czytelni.
Honorowy patronat nad jubileuszowymi obchodami Kopca Kościuszki objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Ostatnim z prelegentów warszawskiej sesji był dr Leszek Marek Krześniak, prowadzący całe spotkanie, który przedstawił zebranym zagadnienie koncepcji budowy Panoramy Bitwy pod Powązkami w Warszawie i Panoramy Bitwy pod Maciejowicami. Dr Krześniak zwrócił się do zebranych z prośbą o upowszechnienie apelu Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Niniejszym spełniamy tę prośbę.
Polska Fundacja Kościuszkowska w 225 rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej postanowiła stworzyć Panoramę Bitwy Maciejowickiej (10 X 1794), w której niezwykłym męstwem wykazali się żołnierze Kościuszki. Mimo że ulegli przeważającym siłom moskiewskim, a sam Tadeusz Kościuszko został ranny i dostał się do niewoli, to ta największa w XVIII wieku bitwa na ziemiach polskich, była jednocześnie zaczynem do całego cyklu starań dla odzyskania niepodległości i budowy nowoczesnego społeczeństwa polskiego.
Wierzymy, że nasze starania zostaną uwieńczone powodzeniem, a osoby, które będą nas w tym wspierać uzyskają satysfakcję uczestnictwa we wspólnym i patriotycznym dziele. A kiedy już powstanie panorama na pewno zechcą ją osobiście zobaczyć. Darczyńcy, którzy wniosą znaczny wkład do budowy panoramy zostaną uwiecznieni w księgach pamiątkowych i na tablicach. Samej panoramie będzie towarzyszyć galeria obrazów współczesnych malarzy pokazująca działania Polaków o odzyskanie niepodległości od czasów Kościuszki po czasy współczesne. Dziękujemy za każdą nawet najmniejszą kwotę, która będzie wspierać naszą akcję.
www.pfk.waw.pl, Fb: Polska Fundacja Kościuszkowska
Sesję zakończyła dyskusja, po której dr Leszek Marek Krześniak prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej podziękował przybyłym za uczestnictwo.
Serdecznie dziękujemy Panu Prezesowi PFK Leszkowi Markowi Krześniakowi za zaproszenie i gratulujemy zorganizowania kolejnej ciekawej sesji historycznej.
S.W., M.Ł., Kraków.tvp.pl, pap.