25 lutego 2020 r., członkowie Okręgu Małopolskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z ppor. rez. Piotrem Kozińskim, odwiedzili wystawę „Ojcowie Niepodległości” w Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie.
Jest to jedno z najmniej znanych muzeów w Krakowie, które pochwalić się może bardzo bogatą kolekcją związaną z historią Polski.W tym roku kolekcja obchodzi 50 rocznicę powstania. Eksponaty do muzeum przekazali pracownicy Kombinatu w Nowej Hucie. Nowa Huta – północno-wschodnia część Krakowa; zaprojektowane od podstaw miasto, którego budowę rozpoczęto w 1949 roku. Zbudowano je dla pracowników mającego powstać kombinatu metalurgicznego; ówczesnej Huty im. Lenina.
Do Krakowa trafili ludzie z całej Polski, wśród nich wielu bohaterów walk o niepodległość Rzeczypospolitej. Na wystawie prezentowane są między innymi mundury z powstań: Śląskiego i Wielkopolskiego oraz sztandar z czasu Legionów. Muzeum ma charakter niespotykany a większość eksponatów to pamiątki osobiste przekazane przez hutników kombinatu. Byli to kombatanci: Legionów Piłsudskiego, Powstań Narodowych, wojny polsko-bolszewickiej, wojny obronnej 1939, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, I i II armii WP, więźniów obozów koncentracyjnych, partyzantów.
Białym muzealnym krukiem są eksponaty z okrętu podwodnego ORP „Sęp”. Przed muzeum stoi czołg IS-2, który na początku 1945 roku został włączony do II Armii WP. Zniszczył trzy samochody pancerne i działo przeciwlotnicze. W okolicach Budziszyna wyeliminował trzy niemieckie czołgi w tym dwa Panzerkampfwagen V Panther. IS-2 w czasie wojny prowadzili kombatanci - hutnicy: Władysław Ciodyk, Mieczysław Dudziński, Józef Hosticzko, Władysław Pakiet, Kazimierz Wilgocki, Józef Studziński, Rudolf Rafalski oraz Zdzisław Wilusz.
Bardzo ważnym elementem, znacznie podwyższającym jakość i tak już atrakcyjnych zbiorów jest forma prezentacji. O eksponatach opowiadają młodzi ludzie z Warsztatów Terapii Zajęciowych z os. Górali. Jest to forma aktywizacji osób z niepełnosprawnościami.
Piotr Koziński