12 września 2019 r., w Bibliotece Publicznej Gminy Stare Babice w Zielonkach Parceli, odbył się wieczór autorski Marcina Łady, wiceprezesa ZG Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, który przedstawił czytelnikom kulisy powstania książki „Palmiry - Miejsce Pamięci Narodowej, Historia i Upamiętnienie”.
Datę spotkania wybrano celowo, na dwa dni przed Świętem Palmir (14 września), które ustanowił przed laty Prymas Polski ks. Kard. Józef Glemp.
Autor pracował nad książką około roku, zebrał w niej natomiast materiał fotograficzny z 25 lat uroczystości religijno-patriotycznych w Palmirach. To niezwykłe Miejsce Pamięci Narodowej jest bolesnym symbolem ofiary polskiego narodu złożonej na ołtarzu Ojczyzny.
Autor udokumentował także szeroko walki wrześniowe o Palmiry, w których znajdowała się Składnica Uzbrojenia, to m.in. dzięki jej zasobom przez miesiąc broniły się: Warszawa i Twierdza Modlin.
Książka oprócz zagadnień historycznych dotyczących II wojny światowej, przedstawia kulisy pierwszej wizyty Prymasa Polski w Palmirach i rolę w tym wydarzeniu dawnego dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego Jerzego Misiaka. To dzięki spotkaniu tych właśnie osób, dziś już od 26 lat odbywają się w Palmirach regularne uroczystości religijno-patriotyczne w dzień Święta Palmir - zawsze z udziałem najwyższych władz państwowych i władz samorządowych.
Autor w swojej publikacji przedstawia także dzień dzisiejszy Palmir - działalność Muzeum w Palmirach i uroczystości współorganizowane przez Kampinoski Park Narodowy z dyrektorem Mirosławem Markowskim, działalność lokalnych samorządów i obecność na uroczystościach Metropolity Warszawskiego ks. Kardynała Kazimierza Nycza wraz z rektorem cmentarza ks. prałatem Tadeuszem Jaworskim.
Podczas spotkania autor dziękując za zorganizowanie wieczoru autorskiego, podarował na ręce dyrektora Biblioteki Publicznej Macieja Tuzimskiego plakat wykonany na 100 -lecie Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie - z najlepszymi życzeniami dla „babickiej świątyni wiedzy”, która w tym roku obchodzi 70-lecie swego powstania.
M.Ł.
Fot. Kamil Malinowski