29 sierpnia 2019 r. do Starych Babic przybyła delegacja z Japonii, która zwiedziła tereny i pozostałości po dawnej transatlantyckiej „Radiostacji Babice”. Podejmującemu japońską delegację Sławomirowi Sumce – wójtowi Gminy Stare Babice towarzyszyli członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej Marcin Łada – wiceprezes ZG oraz dr hab. Dariusz Śladowski.
Delegacja z Japonii reprezentowała „Stowarzyszenie na rzecz Dziedzictwa Przemysłowego Chubu” zajmującego się upamiętnianiem działalności Radiostacji Yosami.
Delegację z Japonii stanowili: prezes stowarzyszenia Tetsu Suzuki, przedstawiciel Uniwersytetu Nagoya - Ishida Shoii i Kenichiro Hatta oraz towarzyszący im przedstawiciel Instytutu Historii i Nauki PAN prof. Sławomir Łotysz.
Przedstawiciele japońskiego stowarzyszenia przyjechali do Starych Babic realizując podróż europejską, podczas której badają kontakty Radiostacji Yosami, która powstała w 1929 r. w pobliżu miejscowości Nagoya. Pierwszą łączność po uruchomieniu tej radiostacji nawiązano z Polską , a dokładniej z częścią odbiorczą babickiej radiostacji transatlantyckiej, która znajdowała się w Grodzisku Mazowieckim (przypominamy, że w Babicach była część nadawcza tej instalacji).
Japończycy z zainteresowaniem zwiedzili tereny Radiostacji Babice i zapoznali się z jej historią, oglądali także pozostałości infrastruktury radiostacji i tablice informacyjne. O zagadnieniach historycznych informował ich Marcin Łada - prezes babickiego Koła ZOR RP im. Obrońców Radiostacji Babice. Zagadnienia techniczne wyjaśniali: Jarosław Chrapek- prezes Stowarzyszenia Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza i Tomasz Miś doktorant Instytutu Radioelektroniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej.
Japońscy naukowcy otrzymali książkę Jerzego Bogdana Raczka – członka ZG ZOR RP pt. „Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza w Babicach”, z zainteresowaniem zapoznali się także z artykułami Marcina Łady na temat Radiostacji Grimeton, opublikowanymi w Gazecie Babickiej.
Spotkanie upłynęło w doskonałej atmosferze, oprócz wspólnych zainteresowań technicznych połączyła nas wspólna historia- dotycząca zarówno tragicznych losów radiostacji, które podczas II wojny światowej dostały się w obce ręce, a jednocześnie ich światowej wielkości, która sprawiła, że obie te instalacje oddały naszym krajom ogromne gospodarcze korzyści. Tak oto Radiostacja Babice znowu łączy ludzi i kontynenty…
M.Ł.
Fot. Anna Tymko, Marcin Łada