24 maja 2019 r. na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej zorganizowano XII Ogólnopolskie Sympozjum pt. „Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów”. Podczas sympozjum Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował wiceprezes ZG Marcin Łada, który uczestniczy w spotkaniach historycznej motoryzacji pod wielu lat.
Tematem przewodnim tegorocznego sympozjum były polskie osiągnięcia techniczne w przededniu II wojny światowej.
Uroczystego otwarcia tegorocznego sympozjum dokonał Prodziekan ds. Nauki Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych dr hab. inż. Witold Marowski, prof. uczelni. Prof. dr inż. Mariusz Pyrz podziękował mgr. inż. Zbigniewowi Nowosielskiemu, absolwentowi Politechniki Warszawskiej, Laureatowi „Złotej Księgi Politechniki Warszawskiej” za wkład w organizację sympozjum.
Sympozjum rozpoczęła sesja plenarna, podczas której prelegenci wygłosili referaty. Uczestnicy mogli wysłuchać m.in. wykładów: o narodzinach polskiej motoryzacji, który wygłosił dziennikarz i dokumentalista Tomasza Szczerbicki, a także o „Powstaniu i rozwoju Centralnego Okręgu Przemysłowego” – wygłoszonego przez Andrzeja Olejko z Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej.
Konstrukcję polskiego samochodu sportowego na przykładzie Geoparda i Leoparda - przybliżył słuchaczom Zbysław Szwaj, konstruktor i wynalazca. Z kolei płk Krzysztof Gaj z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wprowadził słuchaczy w temat „Elementów zabezpieczenia technicznego w pododdziałach pancernych w XX-leciu międzywojennym”.
Zwieńczeniem sympozjum była prezentacja pojazdów historycznych oraz współczesnych na parkingu Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Ogólnopolskie Sympozjum poświęcone historycznemu rozwojowi konstrukcji pojazdów” jest organizowane od wielu lat przez Instytut Pojazdów Politechniki Warszawskiej i Biuro Rekonstrukcyjno-Technologiczne Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej inż. Zbigniewa Nowosielskiego. Spotkania te, które są prawdziwym świętem historycznej motoryzacji, ukazują ewolucję rozwiązań technicznych, prezentują zmiany obserwowane w różnorodnych pojazdach na przestrzeni lat, a także przybliżają miłośnikom historii metody rekonstrukcji pojazdów mających znaczenie historyczne. Sympozja zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem specjalistów, studentów, wykładowców kierunków technicznych oraz sympatyków dawnej motoryzacji, dawnych militariów i rekonstruktorów.
Podczas prezentacji pojazdów wielu informacji na temat zabytków naszej motoryzacji udzielał szef BRTZIP inż. Zbigniew Nowosielski, a także pracownicy Muzeum Wojska Polskiego. Pojazdy ustawione na placu miały swoją chronologię : w Fordzie -T (bojowym) zastosowano silnik i układ przeniesienia napędu, taki jak w tankietce TK-1, po drodze powinna stanąć tankietka carden loyd – mówił inż. Nowosielki, która miała silnik i układ przeniesienia napędu od Forda-T, (najpopularniejszego pojazdu w owym czasie), następnie tankietka TK-3 z silnikiem od Forda A, którego produkcja uruchomiana została w 1927 r. Kolejny pojazd był zupełnie wyjątkowy. Zaprezentowano podwozie samochodu PZInż 303 z 1938 r. przedstawiające prototypowe rozwiązanie z wszystkimi czterema kołami skrętnymi, które umożliwiały praktycznie zawracanie temu pojazdowi w miejscu. Podwozie przeznaczone było do samochodu- łazika zwiadowczego lub dowódczo-sztabowego. Do wybuchu wojny wyprodukowano prawdopodobnie kilkanaście łazików na tym podwoziu. Pokazano także ciągnik gąsiennicowy C2-P, tankietki TK-3 i TK-S- kopię tankietki wyprodukowaną w firmie inż. Nowosielskiego (z nkm 20 mm), która powstała, jak mówi sam inżynier- w przydomowej wytwórni czołgów.
Podczas sympozjum spotkaliśmy także dyrektora Twierdzy Modlin Sebastiana Sosińskiego, który demonstrował zrekonstruowaną tankietkę TK -1. Pojazd ten stanie wkrótce na pomniku w Modlinie, nawiązując do dawnego symbolu modlińskich pancerniaków. Tankietka będzie eksponowana w prochowni, tam gdzie mieściło się stanowisko dowodzenia obroną Modlina w 1939 r. W prochowni znajdzie swoje miejsce również ekspozycja poświęcona XX-leciu międzywojennemu w twierdzy i obronie Modlina w 1939 r. Otwarcia tej ekspozycji spodziewamy się we wrześniu br.
Sympozjum odbywało się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski. Dziękujemy serdecznie Panu inż. Zbigniewowi Nowosielskiemu Prezesowi Biura Rekonstrukcyjno-Technologicznego Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej za zaproszenie na sympozjum.
M.Ł.
Źródło: Politechnika Warszawska i obsługa własna