Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej objął patronat honorowy nad akcją „100 kilometrów dla Niepodległej” realizowaną w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczego w Lesznie, a w realizacji zadań patriotycznych związanych z tym przedsięwzięciem uczestniczy Marcin Łada –wiceprezes Zarządu Głównego i prezes Koła ZOR RP w Starych Babicach.
Akcja polega na przejściu 100 km tras związanych z historią Polski, w roku 100 lecia Niepodległości Ojczyzny i przybliżenia młodzieży wiedzy na temat historycznych wydarzeń.
Jak określają nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Lesznie w Lesznie: „100 kilometrów dla Niepodległej” to poznanie, zrozumienie i oddanie czci tym, którzy polegli na Ziemi Kampinoskiej. To również hart ducha, pokonywanie własnych słabości i kształtowanie charakteru. To swojego rodzaju szkoła życia zbudowana na współpracy w grupie, empatii i wytrwałości.
14 czerwca 2018 r. w Starych Babicach (w miejscowości położonej w tzw. otulinie Puszczy Kampinoskiej) Marcin Łada spotkał się z 25 osobową grupą młodzieży z SOSW i poprowadził ją terenami o dużym znaczeniu dla historii Polski. Aby zachęcić młodzież do większej uwagi, wiceprezes ZOR RP wyposażony w megafon, założył przedwojenną czapkę polową wz. 36 i ubiór nawiązujący do ubiorów partyzantów AK Grupy „Kampinos”. Trzeba wiedzieć, że w tamtym wojennym czasie, realiach roku 1944, nie wszyscy posiadali polskie mundury. Czasem były to niemieckie sorty mundurowe z naszytymi polskimi oznaczeniami, czasem zwykłe ubrania cywilne. Żołnierze cieszyli się, gdy ich wyróżnikiem mogła być autentyczna polska wojskowa czapka, w innych przypadkach przyczepiali do czapek niemieckich polskie orły, lub malowali je na niemieckich hełmach. Do wyjątków należał oddział grupy Stołpecko-Nalibockiej, dowodzonej przez por. Adolfa Pilcha ps. „Góra”, „Dolina”, który przyszedł do Puszczy Kampinoskiej z ziemi nowogródzkiej w polskim umundurowaniu.
Grupa młodzieży z Leszna przeszła ok. 10 km terenami gminy Stare Babice. Odwiedziła m.in. Pomnik Obrońców Ziemi Babickiej, Babicką Aleję Katyńską (gdzie upamiętniono ofiary Polskiej Golgoty Wschody), Pomnik-maszt Radiostacji Babice, Cmentarz Wojenny w Starych Babicach (gdzie spoczywają żołnierze września 1939 r., partyzanci AK Grupy „Kampinos” i ofiary terroru niemieckiego), a także historyczne tereny Wielkiej Transatlantyckiej Stacji Radiotelegraficznej (Radiostacji Babice). Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała podczas trasy opowieści związanych z miejscami historycznymi i oddała hołd bohaterom spoczywającym na cmentarzu wojennym. W kolejnych tygodniach młodzież z Leszna przemierzy inne historyczne szlaki w okolicach i na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.
Dziękujemy nauczycielom z SOSW Leszno za dobre współdziałanie, gratulacje z powodu realizacji wspaniałej akcji patriotycznej składamy Dyrektorowi Ośrodka Jagodzie Sowińskiej i autorom innowacji pedagogicznej: Wicedyrektorowi Krzysztofowi Radkowskiemu, Piotrowi Chmielewskiemu i Sebastianowi Puławskiemu.
Rok bieżący jest rokiem szczególnym, obchodzimy w nim bowiem 100 lecie odzyskania Niepodległości Polski. Ten historyczny czas warto godnie przeżyć, dać młodzieży wiedzę patriotyczną, wiedzę dotyczącą naszej historii i zachęcić do radosnego przeżywania wielkiej rocznicy.
M. Ł.
Fot. Piotr Chmielewski i MŁ.