18.11.2019

Autor: Teresa Stroińska - Macińska

ZOR RP współorganizatorem wyjazdu uczniów z Zespołu Placówek Edukacyjnych w Nowym Dworze Mazowieckim do Muzeum w Palmirach

13 listopada 2019 r., Zespół Placówek Edukacyjnych w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej byli organizatorami lekcji historii w Muzeum – Miejscu Pamięci w Palmirach.

Głównym organizatorem lekcji była Teresa Stroińska – Marcińska – wiceprezes Zarządu Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, a prelegentem, który zapoznał uczniów z historią II wojny światowej i przebiegiem walk na terenie Puszczy Kampinoskiej – mjr w st. spocz. Janusz Zajączkowski – prezes Zarządu Okręgu Mazowieckiego ZOR RP. Przedstawił także historię powstania cmentarza i muzeum. Uczniowie zwiedzili muzeum.

W lekcji uczestniczyło 43 uczniów i 9 nauczycieli.  Las w Palmirach to niemy świadek zbrodni na Polakach, to „Katyń Zachodu’. 

Dla uczczenia pamięci pomordowanych w Palmirach, uczniowie zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Teresa Stroińska – Macińska

Przeczytaj inne:

Uroczystości

Aktualności

Członkowie Okręgu Lubelskiego ZOR RP na obchodach upamiętniających 80 rocznicę śmierci żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Starym Uścimowie (Woj. Lubelskie)

Uroczystości

Aktualności

Udział członków ZOR RP w obchodach 82. rocznicy likwidacji aresztu śledczego gestapo w Forcie III w Pomiechówku i największej masowej egzekucji

Uroczystości

Aktualności

ZOR RP na uroczystym apelu przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie dla uczczenia pięćsetlecia inkorporacji Mazowsza do Korony Królestwa Polskiego