18.06.2013

Autor: a.kabata

Uroczystość przy Sośnie Powstańców Styczniowych w Górkach

16 czerwca 2013 r. na zaproszenie wójta Gminy Leoncin, dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego oraz przewodniczącego Zarządu Związku Międzygminnego delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyła przy Sośnie Powstańców w Górkach w uroczystości z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego.

Uroczystości objęte zostały honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

ZOR RP reprezentowali: płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG oraz Artur Błoński – członek ZG.

Po przedstawieniu programu przebiegu uroczystości przez Jolantę Liszkiewicz, wójt Gminy Leoncin Adam Krawczak powitał zaproszonych gości. Na uroczystość przybyli m. in. Jadwiga Zakrzewska – wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Bożena Żelazowska – zastępca kierownika Urzędu Do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Maria Kowalska – radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Krzysztof Kapusta – starosta nowodworski, Witold Malarowski – przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego, Jerzy Misiak – dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego.

Po zakończeniu koncelebrowanej mszy św. rys historyczny miejsca pamięci, w którym odbywały się uroczystości przedstawił nauczyciel historii Jarosław Kondrakiewicz. To na rosnącej tu sośnie w kwietniu 1863 r. byli wieszani bez sądu powstańcy z rozbitego oddziału dowodzonego przez mjr. Rembiszewskiego. Stara sosna na skraju wsi Górki pełniła funkcję szubienicy. Miała 350 cm obwodu w pierśnicy i 22 m wysokości.

17 maja 1994 r. – mając ok. 170 lat – drzewo runęło. Według powtarzanego przez miejscową ludność podania, jego zwieszające się ku ziemi konary trwale wygięły się pod ciężarem ciał młodych, przeważnie kilkunastoletnich powstańców. W roku 2001 umieszczono przy drzewie głaz-pomnik ku czci poległych. Wypisano na nim słowa: „Być pokonanym, a nie ulec – to największe zwycięstwo”.

Z sosny tej, swoistej relikwii męczenników za sprawę polską, wykonano jedenaście krzyży. Krzyż oznaczony nr 1 otrzymał Jan Paweł II (przysłał potem specjalne podziękowanie), a nr 2 – kard. Józef Glemp, prymas Polski.

Po wysłuchaniu rysu historycznego, z udziałem kompanii honorowej Dowództwa Garnizonu Warszawa odbył się apel poległych i oddano salwę honorową. Uroczystość zakończyło składanie wieńców i kwiatów pod pomnikiem powstańców styczniowych oraz wystąpienia zaproszonych gości.

(k)

Fot. Artur Błoński

{phocagallery view=category|categoryid=224|limitstart=0|limitcount=0}

Przeczytaj inne:

Aktualności

Uroczystości

Powiatowy Dzień Weterana w Twierdzy Modlin z udziałem ZOR RP

Uroczystości

Aktualności

Uroczystości upamiętniające egzekucję 224 więźniów Pawiaka w Magdalence pod Warszawą

Uroczystości

Aktualności

Przedstawiciele ZOR RP na otwarciu wystawy #StolenMemory w Palmirach