23.08.2016

Autor: Piotr Przygodzki

Tablica pamiątkowa dla marszałka Piłsudskiego na Jasnej Górze

18 sierpnia 2016 roku, w 95 rocznicę pielgrzymki dziękczynnej Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego na Jasna Górę,  odbyła się uroczystość poświęcenia tablicy pamiątkowej upamiętniającej to wydarzenie. Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował Piotr Przygodzki.

Organizatorem pielgrzymki i poświęcenia tablicy pamiątkowej był Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego.

Tablicę umieszczono w Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze. Marszałek Józef Piłsudski przyjechał do jasnogórskiego sanktuarium 20 października 1921 roku, by podziękować za zwycięską wojnę z bolszewikami i zawierzyć Matce Bożej odrodzoną Ojczyznę.

Uroczystą mszę świętą odprawił ks. kmdr Marian Próchniak, który dokonał też poświęcenia tablicy wraz z generałem Zakonu Paulinów ojcem Arnoldem Chrapkowskim.

Piotr Przygodzki

 

Przeczytaj inne:

Konkursy - relacje

Aktualności

Wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Armia Andersa – w 85 rocznicę jej powstania” w Zespole Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Tarnowie

Uroczystości

Aktualności

Wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Armia Andersa – w 85 rocznicę jej powstania” w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Krasnymstawie (Województwo Lubelskie)

Aktualności

Uroczystości

Przedstawiciele Okręgu Lubelskiego ZOR RP w Rykach (Woj. Lubelskie) oddali hołd mjr. Marianowi Bernaciakowi ps. „Orlik” w 80.rocznicę jego śmierci