20.04.2019

Autor: a.kabata

Święto jednostki i Dzień Sapera w 2 Stargardzkim batalionie saperów

17 kwietnia 2019 r. Lech Marczak reprezentował Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej podczas obchodów Święta 2 Stargardzkiego batalionu saperów. W tym samym dniu obchodzono również „Dzień Sapera”.

Podczas uroczystości Lech Marczak – członek ZG i prezes Okręgu Lubelskiego ZOR RP, w imieniu płk. rez. Alfreda Kabaty – prezesa ZG Związku Oficerów Rezerwy RP uhonorował ppłk. Mirosława Zybera – dowódcę batalionu Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Związku Oficerów Rezerwy RP.

 

Obchody rozpoczęły się na cmentarzu komunalnym w Stargardzie, przy kwaterze sapera, gdzie odczytano apel pamięci, oddano salwę honorowa i złożono kwiaty.

Druga część uroczystości odbyła się na terenie jednostki. Ppłk Mirosław Zyber – dowódca Stargardzkiego batalionu saperów powitał zaproszonych gości, wśród których byli m.in. gen. dyw. Maciej Jabłoński – dowódca 12 Dywizji zmechanizowanej, płk Sławomir Dudczak – dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej, Rafał Zając – prezydent Stargardu.

Po okolicznościowych przemówieniach odczytany został rozkaz dowódcy 2 Stargardzkiego batalionu saperów ws. wyróżnień żołnierzy oraz decyzja Kapituły Odznaki Pamiątkowej 2 bsap. Odznakę pamiątkową otrzymali m,. in. gen. dyw. Maciej Jabłoński i płk Sławomir Dudczak.

Uroczystość zakończyła defilada kompanii honorowej i żołnierzy batalionu oraz sprzętu wojskowego. Po zakończeniu obchodów licznie zgromadzeni goście mogli obejrzeć sprzęt wojskowy, policyjny i strażacki, a także skosztować wojskowej grochówki.

(k)

Przeczytaj inne:

Konkursy - relacje

Aktualności

Wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Armia Andersa – w 85 rocznicę jej powstania” w Zespole Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Tarnowie

Aktualności

Uroczystości

Wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Armia Andersa – w 85 rocznicę jej powstania” w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Krasnymstawie (Województwo Lubelskie)

Uroczystości

Aktualności

Przedstawiciele Okręgu Lubelskiego ZOR RP w Rykach (Woj. Lubelskie) oddali hołd mjr. Marianowi Bernaciakowi ps. „Orlik” w 80.rocznicę jego śmierci