13.11.2016

Autor: Tomasz Dyzma

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Lublinie

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości 10 listopada 2016 r. i przypadającej w tym dniu 15 rocznicy wzniesienia konnego pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Litewskim w Lublinie wiceprezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy RP i jednocześnie Prezes Związku Piłsudczyków Oddział Lublin st. sierż. rez. Tomasz Dyzma (inicjator budowy monumentu) złożył przed pomnikiem Komendanta dwie wiązanki i zapalił znicze w narodowych barwach.

Ze względu na fakt, że Plac Litewski jest obecnie przebudowany i nie ma dostępu do pomnika były to jedyne wiązanki jakie zostały złożone z okazji Święta Niepodległości.

Następnie w podlubelskiej miejscowości Dys na parafialnym cmentarzu st. sierż. rez. Tomasz Dyzma złożył wiązankę i zapalił znicze na grobie zmarłego 10 marca 2014 r. byłego prezesa Związku Oficerów Rezerwy RP Okręg Lublin – st. sierż. rez. Edmunda Krawczyka.

W dniu 11 Listopada 2016r. w imieniu Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy RP i  Związku Piłsudczyków Oddział Lublin zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przed pomnikiem Legionistów na cmentarzu wojskowym przy ulicy Białej w Lublinie.

Na zakończenie tego uroczystego dnia st. sierż. rez. Tomasz Dyzma udał się do Świdnika, gdzie na Placu Konstytucji 3 Maja uczestniczył w spotkaniu Prezydentem RP Andrzejem Dudą i wziął udział we wspólnym śpiewaniu z mieszkańcami  Świdnika i z osobami, które przyjechały na spotkanie, pieśni legionowych i patriotycznych.

Tomasz Dyzma

Przeczytaj inne:

Aktualności

Konkursy - relacje

Wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Armia Andersa – w 85 rocznicę jej powstania” w Zespole Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Tarnowie

Uroczystości

Aktualności

Wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Armia Andersa – w 85 rocznicę jej powstania” w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Krasnymstawie (Województwo Lubelskie)

Uroczystości

Aktualności

Przedstawiciele Okręgu Lubelskiego ZOR RP w Rykach (Woj. Lubelskie) oddali hołd mjr. Marianowi Bernaciakowi ps. „Orlik” w 80.rocznicę jego śmierci