10.02.2020

Autor: Tomasz Dyzma

Obchody 80. rocznicy rozpoczęcia wywózek na Sybir Polaków z Kresów II Rzeczypospolitej w Lublinie

9 lutego 2020 r., w Lublinie, członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy RP uczestniczyli w uroczystych obchodach 80. rocznicy rozpoczęcia wywózek Polaków z Kresów II Rzeczypospolitej na Sybir.

W tej podniosłej uroczystości wzięli udział: prezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy RP Lech Marczak, wiceprezes st. sierż. rez. Tomasz Dyzma i mjr w st. spocz. Zdzisław Łoziński.

Uroczystości przed pomnikiem Matki Sybiraczki poprzedziła msza święta koncelebrowana, odprawiona w kościele Pobrygidkowskim p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej w Lublinie przy ulicy Gabriela Narutowicza.

Msza św. została odprawiona za pomordowanych, zagłodzonych i zesłanych na Sybir Polaków z udziałem pocztów sztandarowych, kombatantów, przedstawicieli władz Miasta Lublina, Województwa Lubelskiego i Żołnierzy Wojska Polskiego, Strzelców, członków Legii Akademickiej KUL i UMCS oraz młodzieży szkolnej. Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik  Matki Sybiraczki, gdzie złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalone zostały znicze.

Wieńce złożyli m.in.: Wojewoda Lubelski Lecha Sprawka, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie płk Jerzy Flis, Anna Augustyniak w imieniu Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka i Przewodniczącego Rady Miasta Lublin Jarosława Pakuły, a także Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Marcin Krzysztofik oraz delegacja NSZZ Solidarność, Związku Sybiraków, Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny i Związku Piłsudczyków, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna oraz Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej.

 

W uroczystościach uczestniczyła Kompania Honorowa Wojska Polskiego wystawiona przez Dowództwo Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie.

Uroczystości uświetniła swoim występem Orkiestra Wojskowa Garnizonu Lublin grając m.in. Hymn Państwowy i pieśń „Cisza”.

Tomasz Dyzma

Foto: Lech Marczak

Przeczytaj inne:

Aktualności

Konkursy - relacje

Wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Armia Andersa – w 85 rocznicę jej powstania” w Zespole Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Tarnowie

Uroczystości

Aktualności

Wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Armia Andersa – w 85 rocznicę jej powstania” w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Krasnymstawie (Województwo Lubelskie)

Uroczystości

Aktualności

Przedstawiciele Okręgu Lubelskiego ZOR RP w Rykach (Woj. Lubelskie) oddali hołd mjr. Marianowi Bernaciakowi ps. „Orlik” w 80.rocznicę jego śmierci