26.08.2016

Autor: a.kabata

Kmdr ppor. Dariusz KLOSKOWSKI zdobył najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc

19 sierpnia 2016 r. o godz. 07.10 prezes Zarządu Okręgu Pomorskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej kmdr ppor. dr Dariusz Kloskowski zdobył najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc (4810 m npm).

Wyprawa rozpoczęła się od Les Houches niedaleko miasta Chamonix we Francji. Następnie drużyna ruszyła poprzez La Chalette, Col du Mt Lachat i Gare du Nid d’Agile do Refuge de Tete Rousse. W Tete Rousse dokonana została aklimatyzacja, podstawowy kurs alpinistyczny i podejście wstępne do Le Grd Couloir’u (kuluary spadających kamieni). Nocleg przewidziany był w namiotach co było utrudnieniem całej wyprawy. Po aklimatyzacji rozpoczęła się tułaczka po Alpach z noclegami na śniegu, trudnymi warunkami pogodowymi (burza śnieżna, wiatr, deszcz i gęsta mgła). Chwilową ulgę dostarczył Refuge Bivouac Vallot (blaszany bunkier). Po spędzonej nocy około 04.00 rozpoczął się atak na szczyt. Dzięki wykorzystaniu „okienka pogodowego” wyprawa zakończyła się sukcesem. Jak na zamówienie ukazał się Pik Mont Blanc, który dostarczył niezapomnianych wrażeń.

Do tej pory kmdr ppor. Dariusz Kloskowski zdobył już Koronę Gór Polski, Koronę Tatr, Koronę Ziemi Kłodzkiej i Koronę Beskidów. Najbliższe jego plany to zdobycie Korony Europy, z której kilka szczytów już zdobył (te najwyższe).

D.K.

Przeczytaj inne:

Uroczystości

Aktualności

Obchody Święta Wojska Polskiego w Chorzowie z udziałem ZOR RP

Aktualności

Uroczystości

Prezes Okręgu Podkarpackiego ZOR RP uczestniczył w uroczystości związanej z 76. rocznicą obławy na oddział A. Kusza w Górach Tułowych w Lasach Janowskich

Inne przedsięwzięcia

Aktualności

Członkowie Okręgu Lubelskiego ZOR RP organizatorami szkolenia z topografii w lesie „Grabowy Las” w Gminie Dzierzkowice (Woj. Lubelskie)