Konkursy - relacje
Aktualności

18.09.2023
Autor: Lech Marczak
3 września 2023 r., w Ułężu, odbyły się gminne dożynki, w których na zaproszenie Barbary Pawlak – Wójt Gminy Ułęż i Jacka Beczka – Przewodniczącego Rady Gminy Ułęż, uczestniczyli przedstawiciele Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
Okręg Lubelski ZOR RP reprezentowali: Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego /członek ZG/, kpt. w st. spocz. Ryszard Gołąb – członek Zarządu Okręgu, kpt. rez. Janusz Rzepka oraz Roman Padel, Jan Noworolnik i Marian Lemieszek – członkowie Koła Ułęż.
W dożynkach brali udział zaproszeni goście ze Starostwa Powiatowego w Rykach, sąsiednich Gmin, Stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, między innymi członkowie Koła w Rykach, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – na czele z prezesem Koła Mariuszem Pawlakiem.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się polowa mszą św., którą odprawiali: ks. Marek Śliwa – proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sobieszynie i ks. mgr Wiesław Nestoruk – proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP. w Żabiance. Msza św. odprawiona została w intencji tegorocznych zbiorów i rolników gminy. Po mszy św. Barbara Pawlak podziękowała koncelebransom za odprawienie mszy i przedstawiła program obchodów dożynek.
Następnie Lech Marczak odczytał Decyzję Stowarzyszenia Pamięci Jana Pawła II o nadaniu Medalu w 45. rocznicę powołania kard. Karola Wojtyłę na Papieża Jana Pawła II. Medal został nadany na wniosek Zarządu Koła ZOR RP w Ułężu przy wsparciu Zarządu Okręgu Lubelskiego ZOR RP . Dekoracji dokonał Lech Marczak w asyście Jana Noworolnika – sekretarza Koła ZOR RP w Ułężu. Podziękował pani Wójt za wieloletnią, owocną współpracę Koła z Urzędem Gminy.
Po odegraniu Hymnu Narodowego nastąpiło oficjalne otwarcie uroczystości dożynkowych.
Po przemówieniu pani Wójt i zaproszonych gości, Starostowie Dożynek wręczyli pani Wójt i Przewodniczącemu Rady Gminy bochen chleba z tegorocznych zbiorów. Chleb został pokrojony i rozdany wszystkim uczestnikom dożynek, po czym odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych wykonanych przez mieszkańców poszczególnych sołectw gminy.
Kolejnymi puntami programu były występy dzieci, młodzieży i członków Kół Gospodyń Wiejskich przedstawiające dawne zwyczaje dożynkowe 'U Dziedzica’.
Komisja oceniająca wieńce ogłosiła wyniki i najlepszym ich wykonawcom wręczono nagrody. Występ zespołu 'Kłoczewiacy’, Disco Polo SHOW, potańcówka i poczęstunek zakończyły program uroczystości dożynkowych w Ułężu.
Tekst: Lech Marczak
Foto: Janusz Rzepka i Mariusz Pawlak
Przeczytaj inne:
Konkursy - relacje
Aktualności
Uroczystości
Aktualności
Uroczystości
Aktualności
Web development & Web design: Artixen.net | © 2025 ZOR RP