06.06.2018

Autor: a.kabata

Biegacze sztafety biegowej z Łodzi na Monte Cassino

18 maja 2018 r. biegacze sztafety biegowej z Łodzi do Monte Cassino, której współorganizatorem był Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, po pokonaniu 1920 km, wbiegli na szczyt Monte Cassino.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym, przed pomnikiem, wznieśli okrzyk „Cześć i chwała bohaterom”. Złożyli także kwiaty, znicze i czerwone maki na grobie gen. Władysława Andersa.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal. Żeby go dostać trzeba było przebiec 220 km (22 odcinki po 10 km).

20 biegaczy, strażników miejskich z Łodzi i z Bełchatowa oraz przedstawicieli innych służb mundurowych z woj. łódzkiego, przez osiem dni, biegło non stop przez Polskę, Słowację, Austrię i Włochy. W sumie pokonując 1920 kilometrów. Pomagało im 14 osób obsługi logistycznej.

Sztafetę zorganizowano z inicjatywy strażników miejskich z Łodzi i Bełchatowa, kapelana Straży Miejskiej w Łodzi ks. kanonika dr. Piotra Turka i Związku Oficerów Rezerwy RP. Bieg odbył się pod honorowym patronatem minister Anny Marii Anders. Patronat duchowy nad biegiem objął Metropolita Łódzki arcyb. Grzegorz Ryś.

Biegacze i przedstawiciele organizatorów wzięli udział w oficjalnych uroczystościach 74 rocznicy bitwy pod Monte Casino zorganizowanych przez polskie władze. W uroczystościach uczestniczyła oficjalna delegacja Straży Miejskiej w Łodzi z pocztem sztandarowym, Straży Miejskiej Bełchatowa i Państwowej Straży Pożarnej z Łodzi. Podczas uroczystości biegacze i przedstawiciele delegacji spotkali się z minister Anną Marią Anders. Mieli też okazję rozmawiać z kombatantami – uczestnikami bitwy o Monte Cassino.

Ideą biegu było oddanie hołdu bohaterskim żołnierzom z Monte Cassino, oraz uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W bieżących kwestiach dotyczących przygotowania biegu ZOR RP reprezentował Zbigniew Kuleta – prezes Okręgu Łódzkiego i jednocześnie komendant Straży Miejskiej w Łodzi.

(k)

Przeczytaj inne:

Konkursy - relacje

Aktualności

Wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Armia Andersa – w 85 rocznicę jej powstania” w Zespole Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Tarnowie

Uroczystości

Aktualności

Wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Armia Andersa – w 85 rocznicę jej powstania” w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Krasnymstawie (Województwo Lubelskie)

Uroczystości

Aktualności

Przedstawiciele Okręgu Lubelskiego ZOR RP w Rykach (Woj. Lubelskie) oddali hołd mjr. Marianowi Bernaciakowi ps. „Orlik” w 80.rocznicę jego śmierci