Tak jak w latach poprzednich w ostatnią niedzielę września władze Gminy Zakroczym zorganizowały uroczystość poświęconą obronie Zakroczymia we wrześniu 1939 r.
25 września 2011 r. uroczystość rozpoczęła msza św. koncelebrowana w klasztorze ojców Kapucynów, której przewodniczył ojciec Jan Karczewski. Homilię wygłosił dziekan zakroczymski ks. kanonik Jerzy Bieńkowski.
Na zaproszenie burmistrza Zakroczymia Henryka Ruszczyka w uroczystości wzięła udział delegacja Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z prezesem płk. Alfredem Kabatą, wiceprezesem por. Sławomirem Łazorem, płk Dariuszem Zielonką, kmdr. Leszkiem Cichoszem i Arturem Błońskim.
Na uroczystość przybyli kombatanci z koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Chotomowie z kpt. Józefem Lemańskim, z koła kombatantów 13 pułku piechoty w Pułtusku, Związku Kombatantów Polskich w Kraju w Legionowie z mjr. Stanisławem Mandykowskim, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Szarych Szeregów w Warszawie. Władze powiatu nowodworskiego reprezentował wicestarosta Henryk Mędrecki. Nie zabrakło również delegacji organizacji społecznych, w tym m.in.: Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Kampinos” z Maciejem Kostrzewskim, SKWS „Nasza Gmina-Nasz Powiat” z Barbarą Nierodą i Edwardą Trzpiołą, Towarzystwa Przyjaciół Twierdzy Modlin z Grzegorzem Sokołowskim, Klubu Przewodników „Bastion” z Edwardem Napiórkowskim.
Po mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny, gdzie odmówiono modlitwę za poległych i żyjących obrońców Zakroczymia. Następnie kpt. Agnieszka Królak odczytała apel poległych, a kompania honorowa 2 Mazowieckiego Pułku Saperów oddała salwę honorową. Złożono także wieńce i kwiaty pod pomnikiem – kwaterą poległych obrońców.
Stałym elementem wrześniowych uroczystości jest program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży. Nie inaczej było i tym razem. Uczniowie zaprezentowali okolicznościowy program na który złożyły się wiersze i pieśni patriotyczne. Program przygotowano pod kierunkiem Alicji Kabacińskiej i Anny Policińskiej. Wystąpił również chór „Gregorianie” pod dyrekcją Stefana Krupy.
Podczas uroczystości kpt. Józef Lemański odznaczył medalem Związku Kombatantów Macieja Kostrzewskiego. Wręczył mu również Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przyznany na wniosek chotomowskiego koła kombatantów przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Grzegorz sokołowski i Edward Napiórkowski przekazali młodzieży szkolnej upominki (obrazy) o treści patriotycznej.
Wszystkim przybyłym na uroczystość podziękował burmistrz Henryk Ruszczyk. Uroczystość wzorem lat ubiegłych prowadził Kazimierz Szczerbatko.
(ak)
Foto: Artur Błoński
{phocagallery view=category|categoryid=116|limitstart=0|limitcount=0}