23 października 2016 r. przedstawiciele Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w uroczystościach na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie, upamiętniających setną rocznicę powstania mogiły Powstańców Styczniowych.
Okręg Lubelski ZOR RP reprezentowali: kpt. w st. spocz. Zdzisław Łoziński, por. w st. spocz. Ryszard Gołąb, st. sierż. rez. Tomasz Dyzma i sierż. pchor. rez. Zbigniew Jurkowski.
W uroczystościach udział wzięli: przedstawiciele Wojewody Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin oraz Dowódcy Wielonarodowej Brygady, Komendanta Garnizonu Lublin i Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Uroczystości uświetniła Kompania Honorowa WP z pocztem sztandarowym i Orkiestra Wojskowa Garnizonu Lublin.
W uroczystościach brali także udział Strzelcy ze Związku Strzeleckiego OSW z Jednostki Strzeleckiej ze Świdnika oraz członkowie grupy rekonstrukcyjnej V. Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego - znanych też jako „Ćwieki”. To grupa rekonstrukcyjna nosząca imię Kajetana Cieszkowskiego 'Ćwieka', którego powstańczy oddział styczniowych walczył w roku 1863 na Lubelszczyźnie. Byli też członkowie Związku Piłsudczyków Oddział Lublin. To właśnie z inicjatywy Związku Piłsudczyków w 2004 roku udało się wyremontować powstańczy grobowiec, a od 2005 roku Związek Piłsudczyków jest jednym z Opiekunów Powstańczej Mogiły.
Jak relacjonują lubelskie gazety sprzed stu lat: W 1916 roku, w pochodzie za trumną ze szczątkami Powstańców szło kilkanaście tysięcy Lublinian, w tym orkiestra legionowa, kombatanci z 1863 roku, legioniści i rodziny poległych powstańców. Prochy powstańców zostały przeniesione w ten sposób z miejsca straceń przy Koszarach Świętokrzyskich (obecnie ulica Langiewicza). Siedziba dawnych Koszar Świętokrzyskich to dziś budynek KUL. Na mogile z ulicy Lipowej znajduje się napis: Prochy straconych w roku pańskim 1863.
W czasie obchodów Wszystkich Świętych oraz Zaduszek Lublinianie przy mogile powstańców styczniowych palą setki zniczy.
W upamiętnieniu rocznicy powstania grobowca wzięli udział również ci, którzy dwanaście lat temu pomogli odnowić zabytkową mogiłę. Uczestnicy uroczystości złożyli przed mogiłą wieńce i kwiaty, zapalili znicze. Następnie udali się na miejsce straceń pod pomnik Powstańców Styczniowych 1863 roku, gdzie również odbyła się ceremonia składania wieńców i kwiatów w asyście wojskowej. Wcześniej odprawiona została okolicznościowa msza św. w kościele pobrygidkowskim przy ulicy Gabriela Narutowicza.
Tomasz Dyzma