2 maja 2011 r. po projekcji filmu dokumentalnego Adama Ustynowicza zatytułowanego "Dziennik pilota Góry", która odbyła się w Klubie Garnizonowym w Modlinie nastąpiło odsłonięcie w Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin wystawy zatytułowanej „Skrzydlaty generał” poświęconej gen. bryg. pil. Tadeuszowie Górze.
Na zaproszenie prezesa Oddziału Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Modlinie ppłk. w st. spocz. pil. Eugeniusza Politowskiego w wernisażu uczestniczył prezes Okręgu Mazowieckiego ZOR RP płk rez. Alfred Kabata. Wśród zaproszonych gości byli m. córka i syn generała, szef wojsk lotniczych gen. bryg. pil. Stefan Rutkowski i zastępca burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego Janusz Mikuszewski.
Na wystawie autorstwa Tadeusza Chwałczyka i Dariusza Kudenia zgromadzono ponad 60 fotogramów obrazujących życie Tadeusza Góry od lat najmłodszych po dzień ostatni.
Tadeusz Edward Góra (ur. 19 stycznia 1918 w Krakowie, zm. 4 stycznia 2010 w Świdniku), był generałem brygady, pilotem Wojska Polskiego i szybownikiem.
Jako pierwszy pilot na świecie został wyróżniony przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI) Medalem Lilienthala (najwyższe międzynarodowe odznaczenie szybownicze ustanowione w 1938 r.) za rekordowy przelot otwarty wykonany 18 maja 1938 roku na szybowcu PWS-101 na dystansie 577,8 km z Bezmiechowej (Bieszczady) do Małych Solecznik pod Wilnem.
Podczas II wojny światowej, po przedostaniu się do Anglii i przeszkoleniu, został skierowany do 316 polskiego dywizjonu myśliwskiego, w którym wykonał 14 października 1941 r. pierwszy lot na samolocie Hawker Hurricane. W późniejszym okresie latał także w dywizjonach 306 i 315. Na samolotach Spitfire i Mustang wykonał w sumie 883 loty bojowe - eskortował amerykańskie "latające fortece" - bombowce B-17, zestrzelił 4 samoloty niemieckie, jedną "latającą bombę" V1, zniszczył dwie lokomotywy i uszkodził okręt podwodny.
Za osiągnięcia w wypełnianiu zadań bojowych odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych oraz brytyjskimi The 1939-1945 Star, The War Medal 1939-1945 i The Defence Medal.
Po wojnie został zdemobilizowany (w stopniu polskiego porucznika i angielskiego kapitana). W 1948 r. wrócił do Polski, rozpoczął pracę w Górskiej Szkole Szybowcowej na Żarze jako instruktor, nie porzucając latania zawodniczego.
W 1957 r. powrócił do służby wojskowej jako kapitan. Odbył przeszkolenie na samolotach MiG-15, MiG-17 i MiG-19. Pełnił służbę m. in. w 38 Lotniczym Pułku Szkolno-Bojowym w Modlinie. W 1972 r. zwolniony został do cywila w stopniu podpułkownika. W 1977 r. rozpoczął
w Świdniku szkolenie na śmigłowcach,
a w 1978 r. uzyskał uprawnienia instruktorskie.
Za zasługi powojenne został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 28 sierpnia 2002 r. podczas Święta Lotnictwa Tadeusz Góra, od lat będący w stanie spoczynku, otrzymał awans do stopnia pułkownika, a 15 sierpnia 2007 został awansowany na stopień generała brygady w stanie spoczynku.
(ak)
{phocagallery view=category|categoryid=102|limitstart=0|limitcount=0}