12 marca 2011 r. Irena Kalpas wdowa po zamordowanym w Katyniu majorze Ryszardzie Kalpasie – oficerze Batalionu Elektrotechnicznego - uhonorowana została Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Medal, który na wniosek zarządu Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego nadała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, wręczył prezes Okręgu płk rez. Alfred Kabata w asyście wiceprezesa por. rez. Sławomira Łazora.
Pani Irena Kalpas (ur. 3.08.1915 r.) jest członkiem Warszawskiej „Rodziny Katyńskiej” i nowodworskiego Koła Związku Oficerów Rezerwy. Jako osoba, której mąż mjr Ryszard Kalpas został w 1940 r. zamordowany w Katyniu podejmowała (obecnie nie pozwala jej na to stan zdrowia) wiele inicjatyw mających na celu upamiętnienie oficerów - ofiar zbrodni Katyńskiej. Kilkakrotnie uczestniczyła w wyjazdach do Katynia organizowanych przez władze państwowe i Federację Rodzin Katyńskich.
Była jedną z fundatorek tablicy poświęconej żołnierzom Batalionu Elektrotechnicznego - obrońcom ojczyzny w latach 1920-1939, odsłoniętej w Nowym Dworze Mazowieckim, przy ul. Paderewskiego (miejscu stacjonowania tej jednostki) 10.11.1992 r. Była także jedną
z osób, z inicjatywy których, 6.08.1994 r., w kościele parafialnym pw. Św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Mazowieckim odsłonieto tablicę Katyńską upamiętniającą oficerów Batalionu Elektrotechnicznego zamordowanych w Katyniu i Charkowie.
Od 1994 r. do 2007 r. (później nie pozwalał jej na to stan zdrowia) brała udział w organizowanych w Nowym Dworze Mazowieckim uroczystościach Katyńskich. Należała do współorganizatorów spotkań rodzin oficerów Batalionu Elektrotechnicznego. 26 oficerów tej jednostki zostało zamordowanych w Katyniu i Charkowie.
Wspomnienia o przedwojennej Warszawie, kiedy to wiele czasu spędzała w mieszkaniu swojego wujostwa przy ul. Filtrowej 27, o pobycie w latach 1936 -1939 w Nowym Dworze Mazowieckim oraz o własnych przeżyciach wojennych (była więźniem Ravensbrück), znalazły się w wydanej w 2007 r. książce zatytułowanej „F.27. Czy tu jeszcze rosną róże ?”.
Jej wspomnienia, a także przekazane materiały były bardzo przydatne do ukazania losów oficerów Batalionu Elektrotechnicznego, zamieszczonych w książce „Pamięć o Katyniu w Nowym Dworze Mazowieckim. Oficerowie Batalionu Elektrotechnicznego zamordowani w Katyniu i Charkowie” autorstwa Alfreda Kabaty, a wydanej przez Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim w 2010 r.
Poprzez swoje zaangażowanie w sprawy Związku Oficerów Rezerwy RP, a zwłaszcza częste kontakty z młodzieżą przyczynia się do kształtowania i pogłębiania jej patriotycznych postaw.
Pani Irena Kalpas jest jedną z niewielu żyjących wdów Katyńskich. Wspominając swojego męża (ślub wzięli w Katedrze Polowej w Warszawie 22.02.1936 r.) pani Irena mówi: Nie wyszłam po raz drugi za mąż. Nikt mi się już potem nie podobał. Ciągle porównywałam. Ryszard to miłość jedyna w moim życiu.
(ak)
Foto: S. Łazor
{phocagallery view=category|categoryid=95|limitstart=0|limitcount=0}