24 lutego 2011 r. w Klubie Wojskowym JW. 2189 (dawny Klub Garnizonowy w Modlinie Twierdzy) odbyło się spotkanie z płk rez. Alfredem Kabatą, autorem książki „Pamięć o Katyniu w Nowym Dworze Mazowieckim. Oficerowie Batalionu Elektrotechnicznego Zamordowani w Katyniu i Charkowie”.
Organizatorem spotkania było Towarzystwo Przyjaciół Twierdzy Modlin, którego prezes Grzegorz Sokołowski powitał autora i kilkadziesiąt przybyłych na spotkanie osób. Podkreślił, że autor jest historykiem wojskowości, który zajmuje się okresem międzywojennym, a szczególnie dziejami Batalionu Elektrotechnicznego. Wcześniej ukazał się zeszyt historyczny zatytułowany „Batalion Elektrotechniczny” oraz kilkadziesiąt różnych artykułów. Wydawcą najnowszej książki jest Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim.
Pan płk rez. Alfred Kabata omawiał swoją książkę przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej. Wyjaśnił, że książka jest efektem jego zainteresowań Batalionem Elektrotechnicznym, które sięgają 1992 r. Wtedy to do 1 batalionu remontowo-budowlanego stacjonującego w miejscu tamtej jednostki przyjechał pan Alfons Łaski z Poznania. Był on podchorążym Batalionu Elektrotechnicznego i zwrócił się z prośbą do dowództwa jednostki o upamiętnienie żołnierzy batalionu poprzez odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Tablicę w koszarach odsunięto jeszcze tego samego roku, a 6.08.1994 r. w kościele parafialnym tablicę poświęconą 25 oficerom zamordowanym w Katyniu i Charkowie. Pan A. Kabata jako oficer, a następnie dowódca 1 batalionu remontowo – budowlanego był organizatorem corocznych spotkań żołnierzy i rodzin Batalionu Elektrotechnicznego.
Po rozformowani jednostki kontynuację tradycji Batalionu Elektrotechnicznego przejął SKWS „Nasza Gmina-Nasz Powiat”, a później Okręg Mazowiecki Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego płk rez. Alfred Kabata jest prezesem. Organizowane co roku wspólnie z władzami miasta uroczystości Katyńskie stały się trwałym elementem przedsięwzięć patriotyczno –religijnych, które gromadzą licznie rodziny zamordowanych oficerów, stowarzyszenia Katyńskie i społeczność Nowego Dworu Mazowieckiego.
Autor omówił też kryteria jakie przyjął przy opracowywaniu 39 biogramów oficerów zamordowanych w Katyniu i Charkowie. Na 39 biogramów 29 zawiera fotografie. W książce znajdują się też relacje i wspomnienia wdowy i dwóch córek po zamordowanych oficerach. Treść książki poprzedza przedmowa burmistrza Jacka Kowalskiego i bardzo pochlebna recenzja pracownika naukowego Akademii Obrony Narodowej płk. dr Jeremiasza Ślipca.
Wśród wypowiedzi uczestników spotkania dało się słyszeć słowa o znaczeniu tej publikacji, zwłaszcza dla społeczności lokalnej. Padły też propozycje, aby spotkania na ten temat odbywały się także w nowodworskich szkołach.
Na zakończenie spotkania autor przekazał kilku uczestnikom swoje książki, jak również je podpisywał. Podziękował również członkom ZOR RP, biorącym udział w spotkaniu wśród których byli: ppłk rez. Henryk Marciniak, ppłk rez. Zbigniew Kotarski, mjr rez. Lech Tomasiak, kpt. rez. Jerzy Białoskórski, st. chor. rez. Andrzej Kałka, Marcin Łada.
(k)
Foto: Marcin Łada
{phocagallery view=category|categoryid=93|limitstart=0|limitcount=0}