17 września 2015 r. na zaproszenie wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka i dyrektora Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniewa Wawra delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej brała udział w ceremonii otwarcia Muzeum Katyńskiego w warszawskiej cytadeli.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, Prezesem Rady Ministrów Ewą Kopacz, wicepremierem, ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem.
ZOR RP reprezentowali: płk. rez. Alfred Kabata – prezes ZG i wiceprezesi: Marcin Łada i płk. rez. Dariusz Zielonka. W otwarciu Muzeum uczestniczyła również delegacja Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim, która współpracuje z ZOR RP i od wielu lat bierze udział w ogólnopolskim programie „Katyń … Ocalić od zapomnienia”, sadząc Dęby Pamięci poświęcone żołnierzom Batalionu Elektrotechnicznego zamordowanym w Katyniu i Charkowie. Delegację ZS nr 2 stanowili: dyrektor – Ewa Malasiewicz, nauczyciel – Maria Możdżyńska, uczniowie: Magdalena Bartecka, Maciej Chodorski, Wojciech Mańka.
Nowa siedziba Muzeum Katyńskiego – oddziału Muzeum Wojska Polskiego została otwarta w 75. rocznicę zbrodni katyńskiej.
Podczas uroczystości przedstawiciele ZOR RP spotkali się z przedstawicielami władz państwowych, z rodzinami katyńskimi, rodzinami policyjnymi i zwiedzili Muzeum.
ZOR RP od wielu lat współpracuje z Federacją Rodzin Katyńskich, Rodzinami Katyńskimi w Warszawie, Lublinie, Gdyni i Koszalinie, z Warszawskim Stowarzyszeniem Rodzina Policyjna 1939 roku oraz ze szkołami biorącymi udział w akcji „Katyń … Ocalić od zapomnienia”.
Jak podkreślił płk rez. Alfred Kabata: Otwarcie Muzeum przyjęliśmy z dużą satysfakcją. Oto prawda historyczna znajduje wreszcie swoje godne miejsce w stolicy Polski. Mamy nadzieję, że otwarcie Muzeum i jego działalność naukowa przyczyni się do pogłębienia wiedzy na temat martyrologii polskich oficerów i wyjaśni jeszcze wiele tajemnic związanych z tą zbrodnią. Dużo dokumentów nie zostało jeszcze ujawnionych.
Uroczystość otwarcia Muzeum Katyńskiego poprzedziła msza św. polowa celebrowana przez biskupa polowego Wojska Polskiego gen. bryg Józefa Guzdka. Uczestniczyli w niej także duchowni innych religii, jakie wyznawali zamordowani w Katyniu.
Odbyło się także widowisko poetycko-muzyczne "Vinctis non victis - Pokonanym Niezwyciężonym", podczas którego wykonano pieśni i wiersze poświęcone zbrodni katyńskiej.
Muzeum Katyńskie zgromadziło ogółem ponad 42 tys. artefaktów i znaczący zasób archiwaliów, fotografii oraz księgozbiór liczący 2383 woluminów. Sprawuje od 22 lat pieczę nad przedmiotami znalezionymi w grobach polskich oficerów w Bykowni, Charkowie, Katyniu i Miednoje.
Inwestycja, sfinansowana przez resort obrony, obejmuje ponad 3 hektarowy obszar półbastionu południowego Cytadeli z zabytkowymi budowlami Kaponiery, Baterii Barkowej oraz Bramy Nowowiejskiej wraz z terenem zewnętrznym.
(MŁ; ak)
Fot. Marcin Łada