Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 

24 kwietnia na terenie dwóch warszawskich dzielnic: Ursusa i Włoch oraz sześciu gmin: Pruszkowa, Piastowa, Lesznowoli, Raszyna, Ożarowa Mazowieckiego i Starych Babic zorganizowano Rajd Śladami Naszej Historii.

 

Dzieci i młodzież  pod opieką osób dorosłych, pogrupowani w sześcioosobowych patrolach – pieszych lub rowerowych, odwiedzali tego dnia Miejsca Pamięci Narodowej i punkty ważne pod względem historycznym. We wszystkich tych miejscach od godziny 10:00 do 15:00 stali przedstawiciele różnych organizacji patriotycznych i opowiadali przybyłym grupom dzieje związane z historią tych miejsc, a warto wiedzieć, że wszystkie punkty objęte rajdem, w liczbie ponad 120, miały duży wpływ na historię Polski.

„Rajd Śladami Naszej Historii”, odbywa się pod egidą Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej a jego twórcą jest Jan Cierliński - Prezes Koła nr 6 Helenów ŚZŻAK.

W tym roku po raz pierwszy w rajdzie uczestniczyła gmina Stare Babice. Jej tereny obfitują w miejsca historyczne, a powstanie w ub. roku dwóch Miejsc Pamięci Narodowej (Pomnika Obrońców Ziemi Babickiej w Starych Babicach i Pomnika 1939-1944 w Borzęcinie) oraz gruntowne odnowienie Cmentarza Wojskowego w Starych Babicach stworzyło warunki do rozpoczęcia w tej gminie szerszego nurtu działań patriotycznych.

Koło nr 4 Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej kierowane przez prezesa Marcina Ładę postanowiło zorganizować rajd na terenie babickiej gminy. Prezes przygotował dokumentację 6 Miejsc Pamięci Narodowej, przeprowadził szereg spotkań w szkołach i w porozumieniu z samorządem gminnym doprowadził do objęcia rajdem całej gminy. Honorowy patronat nad tym patriotycznym przedsięwzięciem objął wójt Gminy Stare Babice Krzysztof Turek.

W sześciu historycznych miejscach gminy pełniło dyżur patriotyczny 8 osób, aby opowiadać przybyłym o historii gminy i historii Polski. Byli to członkowie i sympatycy koła nr 4 ZOR RP.

Ta niezwykła, żywa lekcja historii bardzo zainteresowała młodzież. Babickie Miejsca Pamięci Narodowej odwiedziło 70 osób z gminnych patroli szkolnych, grupy harcerzy i około 200 osób z patroli, które wyruszyły z okolicznych gmin, a także z Warszawy.

Młodzież, która uczestniczyła w tej historycznej wędrówce nie tylko oddawała hołd poległym i pomordowanym, ale również z zainteresowaniem poznawała historię miejsc, których na co dzień wiele osób nie dostrzega. Organizatorów Rajdu najbardziej ucieszyły pytania- czy taka impreza będzie organizowana również za rok? Z przyjemnością odpowiadamy, że TAK!

Zainteresowani na stronie www.tvtu.pl znajdą filmową informację o rajdzie w gminie Stare Babice.

Foto: M. Łada

{phocagallery view=category|categoryid=56|limitstart=0|limitcount=0}