Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Prezes ZG ZOR jednym z prelegentów konferencji historycznej pt. „Pomiędzy wiekami” zorganizowanej w 650. rocznicę nadania praw miejskich Nowemu Dworowi Mazowieckiemu

17 czerwca 2024 r., z okazji 650 – lecia nadania praw miejskich Nowemu Dworowi Mazowieckiemu, muzeum miasta prowadzone przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Nowym Dworze Mazowieckim, zorganizowało konferencję historyczną zatytułowaną „Pomiędzy wiekami”. Jednym z prelegentów konferencji był płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Wśród słuchaczy przybyłych na konferencję był ppłk w st. spocz. Janusz Zajączkowski - prezes Okręgu Mazowieckiego i członek ZG ZOR RP.

 

Prelegentów i słuchaczy konferencji historycznej, która odbyła się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim, powitała jej dyrektor Ewa Borkowska.

 

Głos zabrał również Sebastian Sosiński – burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, który podziękował za przygotowanie konferencji.

 

Prelegentami podczas konferencji byli:

  • ks. Andrzej Bołbot - „Prawosławie wczoraj i dziś”
  • Janusz Gołąb - „Społeczność ewangelicka w Nowym Dworze w latach 1782-1939”
  • płk rez. Alfred Kabata - „Wojsko Polskie w Nowym Dworze Mazowieckim po odzyskaniu niepodległości przez Polskę"
  • Maria Możdżyńska - „Społeczność żydowska w Nowym Dworze"
  • dr Piotr Oleńczak - „Nowy Dwór na mapie Mazowsza w XVIII i XIX wieku”
  • ks. Arkadiusz Rakoczy - "Społeczność katolicka w Nowym Dworze"

 

Konferencję prowadził dr Bartłomiej Bydoń – pracownik naukowy Muzeum Katyńskiego.

 

W swoim wystąpieniu płk rez. Alfred Kabata mówił m.in. o utworzeniu w Twierdzy Modlin Obozu Warownego i portu Marynarki Wojennej w 1918 r. Nowy Dwór Mazowiecki był podgarnizonem Garnizonu Modlin. W podgarnizonie Nowy Dwór Mazowiecki stacjonował od marca 1921 r. Batalion Maszynowy Saperów (od 15 stycznia 1925 r. Batalion Elektrotechniczny). Podczas wojny polsko – bolszewickiej w Modlinie stacjonowała 5 Armia WP dowodzona przez gen. Władysława Sikorskiego, którego kwatera główna w 1920 r. mieściła się w koszarach na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego.

 

Płk rez. Alfred Kabata przedstawił też nazwiska najbardziej znanych i zasłużonych oficerów wywodzących się z Batalionu Elektrotechnicznego. W tym gronie są:

  • gen. dyw. Tadeusz Kossakowski - dowódca Batalionu Maszynowego Saperów w latach 1921 – 1924, później m. in. Szef Zaopatrzenia Inżynierii, Dowódca Broni Pancernych MSWojsk., Dowódca Saperów MSWojsk., najstarszy cichociemny (w chwili lądowania w kraju miał ponad 56 lat), uczestnik powstania warszawskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari, od 2019 r. patron 2 Mazowieckiego pułku saperów. 
  • gen. bryg. Jerzy Przemysław Morawiccz – w Batalionie Elektrotechnicznym w latach 1934 -1937, w latach 1985 – 1990 ostatni Minister Spraw Wojskowych Rządu RP na Uchodźstwie, w sierpniu 1990 r. mianowany gen. bryg., zmarł 21 listopada 1994 r. w Londynie, jego prochy pochowano 23 lipca 1996 r. na cmentarzu w Nowym Dworze Mazowieckim.
  • płk Mieczysław Niedzielski - w Batalionie Elektrotechnicznym w latach 1924- 1931 a później 1938 – 1939, podczas powstania warszawskiego komendant II Obwodu Żoliborz ps. „Żywiciel”. Zmarł w 1980 r. w USA, w 1992 r. jego prochy sprowadzono do Polski i pochowano na Powązkach Wojskowych.
  • płk Ryszard Zyms – ostatni dowódca Batalionu Elektrotechnicznego w latach 1937 – 1939, po klęsce wrześniowej działalność konspiracyjna w ZWZ i AK; m.in. szef saperów Komendy Głównej AK.
  • mjr Jan Górski – w Batalionie Elektrotechnicznym w latach 1927 – 1930 oraz 1934 -138, po klęsce wrześniowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, współtwórca utworzenia systemu łączności z krajem, polegającego na zrzucaniu do Polski przeszkolonych (głównie w dywersji, łączności i wywiadzie) spadochroniarzy, zwanych „cichociemnymi”.
  • prof. Józef Kosacki (kpt. WP)w Batalionie Elektrotechnicznym w latach 1934 – 1935, naukowiec, po klęsce wrześniowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.  W 1941 r. wynalazł ręczny wykrywacz min,po pewnych modyfikacjach stosowany był w wielu armiach aż do lat  XX wieku. W 1947 r. wrócił do Polski. Od 2005 r. jego imię nosi Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu.
  • Mieczysław Bekker – w Batalionie Elektrotechnicznym w latach 1929 – 1931, por. WP, ppłk Sił Zbrojnych Kanady, konstruktor pojazdu księżycowego Lunar Roving Vehicle, który w 1971 wylądował na księżycu w ramach programu Apollo 15.
  • por. inż. Władysław Sieprawski – posiadał przydział mobilizacyjny do Batalionu Elektrotechnicznego. W 1925 odbywał w stopniu por. rez. ośmiotygodniowe ćwiczenia żołnierzy rezerwy, a w 1931 r. brał udział w modernizacji elektrowni „Narew” w Modlinie. Konstruktor, autor kilkudziesięciu wynalazków technicznych (do 1964 r. opatentował 36 wynalazków i projektów racjonalizatorskich). Jako jeden z pierwszych Polaków zajmował się utrwalaniem i odtwarzaniem dźwięków, twórca adapterów stereofonicznych. Pracował nad stworzeniem filmu barwnego i w roku 1920 zgłosił w urzędzie patentowym RP sposób wykonywania i reprodukowania filmów kolorowych. 

 

Konferencji towarzyszyła wystawa czasowa zatytułowana „Nowy Dwór na starej fotografii”.

 

(k)

 

Foto: B. Malewska i PiMBP w Nowym Dworze Mazowieckim

  • 01
  • 01a
  • 02
  • 03